Fransa ile Avustralya arasında gizli mesaj krizi
Haber
03 Kasım 2021 - Çarşamba 11:55 Bu haber 563 kez okundu
 
Fransa ile Avustralya arasında gizli mesaj krizi
Fransa ile Avustralya arasında yaşayan denizaltı krizi öncesindeki gizli mesajlaşmaların kamuoyuna yansıması üzerine Fransız büyükelçiden tepki geldi.
DÜNYA Haberi
Fransa ile Avustralya arasında gizli mesaj krizi

Fransa'nın Canberra Büyükelçisi Jean-Pierre Thebault, Avustralya Başbakanı Scott Morrison ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron arasındaki özel mesajların sızdırılmasını "daha önce görülmemiş yeni bir alçaklık" olarak tanımladı ve yaşanan aldatmacanın "kasti" olduğunu ileri sürdü.

 

“KİŞİSEL MESAJ İLE İLGİLİ BÖYLE DAVRAMILMAZ”

 

Olayın ardından istişareler için Paris'e geri çağrılan Thebault ülkeye dönüşünde Avustralya Ulusal Basın Kulübü'ne açıklama yaparak, "Müttefiklerin liderlerinin kişisel mesajlarıyla ilgili bu şekilde davranamazsınız. Ama belki de bu davranış bizim zaten müttefik olarak görülmediğimizin teyididir" diye konuştu.

 

“DİKKAT EDİN SIZINTILAR OLABİLİR”

 

Bu şekilde davranmanın aynı zamanda diğer ülkelerin devlet başkanlarına "Dikkat edin Avustralya'da sızıntılar olabilir" şeklinde endişe verici bir mesaj da verdiğini belirten büyükelçi, "Gizlilik içinde ortağınıza söyledikleriniz eninde sonunda bir gün size karşı silah olarak kullanılabilir" sözleriyle tepkisini dile getirdi.

 

SADECE MACRON’UN MESAJI SIZDIRILDI

 

Basına sızan gizli mesajlarda Avustralya'nın eylül ayında Fransa ile milyarlarca dolarlık dizel denizaltı anlaşmasını iptal ederek ABD ve İngiltere ile nükleer denizaltı anlaşması yapacağını açıklamasından iki gün önce Morrison'un Macron'la bağlantıya girdiği, Macron'un "Ortak denizaltı hedeflerimiz konusunda iyi haber mi beklemeliyiz, kötü mü?” mesajını yazdığını ileri sürüldü. Bu mesaja Morrison'ın yanıtı ise sızdırılmadı.

 

Emmanuel Macron pazar günü yaptığı açıklamada Morrison'ın Avustralya'nın niyetleri hakkında kendisine "yalan söylediğini" iddia etmiş, Avustralya Başbakanı ise bu iddiayı yalanlamıştı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Avustralya, Fransa, denizaltı, Scott Morrison, Emmanuel Macron,
Yorumlar
Haber Yazılımı