Fahiş fiyatlara karşı “Erken Uyarı Sistemi”
Haber
21 Eylül 2021 - Salı 13:07 Bu haber 370 kez okundu
 
Fahiş fiyatlara karşı “Erken Uyarı Sistemi”
Hükümetin fahiş fiyatlara karşı yeni bir eylem planı hazırlandı belirtildi. Plana göre ürün bazında önlemlere odaklanan Erken Uyarı Sistemi gibi farklı mekanizmalarla fiyat artışı kontrol altında tutulacak.
EKONOMİ Haberi
Fahiş fiyatlara karşı “Erken Uyarı Sistemi”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gıda fiyatlarına ilişkin "Bu zulmün önüne geçeceğiz" sözlerinden sonra aşırı fiyatlara karşı bir takım tedbir aşama aşama hayata geçirilecek. Piyasa ve stok takibi devam ederken, ürün bazında ise yeni önlemler yürürlüğe girecek.

 

DİJİTAL TARIM PAZARI

 

Alınacak önlemlere ilişkin detaylar ise şöyle: "Merkez Bankası koordinasyonunda yürütülen Erken Uyarı Sistemi ile sözleşmeli tarım mekanizmalarına ilişkin çalışma 30 Eylül'de bitecek. Aynı dönemde tarlada ve hallerde kalan ürünler Dijital Tarım Pazarı'na açılacak özel bölümde alıcılarla buluşturulacak.

 

İŞİN BAŞINDA İSTİKRAR KOMİTESİ OLACAK

 

Piyasadaki fiyatları kontrol edecek olan Fiyat İstikrarı Komitesi, arz yönlü ve yapısal sorun alanlarına odaklanacak ve uygulanacak politikaların koordinasyonunu sağlayarak etkinliğini artıracak. Piyasada sağlıklı fiyat oluşumuna katkı sağlamak amacıyla başta gıda fiyatlarına yönelik “Erken Uyarı Sistemi” olmak üzere büyük veri ve veri analiz sistemleri oluşturularak, bunlar etkin şekilde kullanılacak.

 

MALİYETLER DÜŞECEK

 

Öte yandan gıda arz güvenliğini sağlayarak fiyat istikrarını korumak için tarım arazilerinin korunması ve etkin kullanımı çalışmalarına devam edilecek. Ekilebilir ve sulanabilir alanların büyütülmesi için yatırımlar artırılarak sürdürülecek. Tohum, gübre, yem, ilaç ve mazot gibi girdi maliyetlerinin yanı sıra finansman yükünü hafifletici, teknoloji odaklı dönüşümü sağlayıcı programlar uygulamaya konulacak.

Kaynak: Editör:
Etiketler: gıda fiyatları, fahiş gıda fiyatları, Erken Uyarı Sistemi, Dijital Tarım Pazar, Dijital Tarım Pazar nedir,
Yorumlar
Haber Yazılımı