Etiyopya'daki FETÖ okulları Türkiye’ye devredildi
Haber
19 Ağustos 2021 - Perşembe 08:39 Bu haber 276 kez okundu
 
Etiyopya'daki FETÖ okulları Türkiye’ye devredildi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Etiyopya'daki tüm FETÖ okullarının Türkiye’ye devredildiğini açıkladı.
GÜNDEM Haberi
Etiyopya'daki FETÖ okulları Türkiye’ye devredildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed ile yaptığı görüşmelerden sonra konuk Başbakan ile ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa'da meydana gelen sel felaketinde yaşamını yitiren Etiyopya vatandaşları için taziyelerini iletti. 

 

İKİLİ İLİŞKİLERDE 125’İNCİ YIL

 

Etiyopya ile diplomatik ilişkilerin 125'inci yılı olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Etiyopya ile dostluk ve dayanışma temelinde gelişen ilişkilerimize yeni bir ivme kazandırdık. Görüşmelerimizde ikili ilişkilerimizi tüm boyutları ile el aldık. Ekonomik ve ticari ilişkilerimizi gözden geçirdik, 1 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefini yakalamamız için atmamız gereken adımları değerlendirdik. Etiyopya'daki Türk yatırımlarının miktarı 2,5 milyar dolar seviyesine ulaşmıştır" dedi. 

 

ÖNEMLİ PROJELERE İMZA ATIYORUZ

 

Etiyopya'da faaliyet gösteren şirketlerin yatırımlarının artmasını arzu ettiklerini kaydeden Erdoğan, şunları söyledi: "Kendilerini bu yönde teşvik de ediyoruz. Etiyopya makamlarının da bu süreçte şirketlerimize gereken her türlü desteği vereceğine inanıyorum. İnsani ve kalkınma yardımları alanında Etiyopya ile birlikte önemli projelere imza atıyoruz. Etiyopya'da müşterek mazimizin ve dostluğumuzun nişanesi olan birçok ata yadigarı eser mevcuttur. Osmanlı İmparatorluğu'nun 1910 yılındaki faaliyete geçirdiği Harar’daki başkonsolosluk binamız TİKA tarafından restore edildi. Binayı Türkiye Maarif Vakfı'nın idaresi altında geçtiğimiz mayıs ayında Harar Türk Kültür Merkezi olarak hizmete açtık.”

 

FETÖ OKULLARININ TAMAMI DEVREDİLDİ

 

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "FETÖ'nün Etiyopya'da bulunan tüm okullarının geçtiğimiz hafta Türkiye Maarif Vakfı'na devredildiği bilgisini de sizlerle paylaşmaktan memnuniyet duyuyorum. Sayın Başbakan'a bu terör örgütüyle mücadelemize verdiği destek dolayısıyla teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: fetö okulları, dünyadak fetö okulları, etiyopya, Türkiye Maarif Vakfı,
Yorumlar
Haber Yazılımı