Endonezya, devlet okullarında tesettürü yasakladı
Haber
05 Şubat 2021 - Cuma 16:37 Bu haber 22 kez okundu
 
Endonezya, devlet okullarında tesettürü yasakladı
Endonezya’da Hükümet, devlet okullarında tesettür kuralına yasak getirdi.
DİĞER Haberi
Endonezya, devlet okullarında tesettürü yasakladı

Dünyanın en kalabalık Müslüman nüfuslu ülkesi Endonezya'da, Hıristiyan bir öğrencinin derste başörtüsü takmaya zorlandığına dair bir videonun sosyal medyada yayılmasının ardından, devlet okullarında zorunlu tesettür yasaklandı.

Konu, Padang'da bir meslek okulunda okuyan Hıristiyan bir öğrencinin ocak ayında defalarca başörtüsü takması baskısına maruz kaldığının ortaya çıkmasıyla gündeme geldi. Başörtüsü takmamak için direnen öğrencinin Hıristiyan ailesi uyarılmak için okula çağrıldı. Okul yetkilisinin Müslüman olmayanlar dahil tüm kız öğrencilerin başörtüsü takmak zorunda olduğunda ısrar ettiği görüşmeyi ailenin gizlice videoya çekip sosyal medyada yayımlamasıyla tepki sel oldu.

Olaydan sonra hükümet, çıkardığı kararnameyle devlet okullarına başörtüsü zorunluluğunu uygulamadan kaldırmaları için 30 gün süre verdi, buna uymayacak okulların cezalandırılacağını duyurdu. 

OKULUN VERECEĞİ BİR KARAR DEĞİL

Konuya ilişkin konuşan Endonezya Eğitim ve Kültür Bakanı Nadiem Makarim, 'tesettürün bireysel bir hak olduğunu, okulun vereceği bir karar olmadığını' söyledi.

ADALETSİZ DAVRANMAYI HAKLI GÖSTERMEZ

Kararnamenin yayımlanmasının ardından basın toplantısı düzenleyen Dini İşler Bakanı Yaqut Cholil Qoumas "Dinler çatışmayı teşvik etmez ve farklı olanlara adaletsiz davranmayı haklı göstermez" dedi.

KİMLİĞİMİ İNKAR ETMİŞ OLACAĞIM

Olaya ilişkin konuşan mağdur öğrencinin babası Elianu Hia "Kızım her gün başörtüsü takması talebiyle karşılaşıyor, her seferinde Müslüman olmadığı yanıtını veriyor. Eğer kızımı örtünmeye zorlarsam Hıristiyan kimliğini inkar etmiş olacağım. Hani nerede benim din ve inanç haklarım? Sonuçta burası kamu okulu" dedi.

Resmi olarak 6 dini tanıyan ve 'Pancasila' denilen devlet felsefesinde çoğulculuğu benimseyen Endonezya'dan uzun süredir İslamcı hoşgörüsüzlüğün tırmanışta olduğuna dair şikayetler yükseliyor.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: Endonezya,, devlet, okullarında, tesettürü, yasakladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı