Endonezya'da Delta varyantı krizi: sağlık sistemi çöktü
Haber
08 Temmuz 2021 - Perşembe 18:37 Bu haber 407 kez okundu
 
Endonezya'da Delta varyantı krizi: sağlık sistemi çöktü
Endonezya Delta varyantı ile boğuşuyor. Ayrıca Kovid19’dan günlük ölüm rekorunun kırdığı ülkede oksijen stoklarının da tükenmesiyle sağlık sistemi çökme noktasına geldi.
DÜNYA Haberi
Endonezya'da Delta varyantı krizi: sağlık sistemi çöktü

Dünyanın en kalabalık dördüncü ülkesi konumunda olan Endonezya'da Delta varyantı sebebiyle Hindistan'da yaşanan durumun benzeri yaşanıyor. Bin kişinin koronavirüs sebebiyle yaşamını yitirmesiyle günlük ölüm sayısında rekor kırılan Endonezya’da, vaka sayısı da 34 bin 379 olarak duyuruldu. Vaka sayılarındaki artışın nedeni de Delta varyantı olarak açıklandı.

HASTANELERDE İSE YER KALMADI

Ayrıca Bali ile Cava adalarında günlük vaka ve ölüm sayıları zirve yaparken, ülkenin diğer 6 şehrinde oksijen stokları bitti. Ülke çapında vakaların yüksek olduğu 43 bölge “kırmızı alan” ilan edildi. Hastanelerde ise yer kalmadı.

DENETİMLER SIKILAŞTIRILDI

Diğer yandan bir takım kararın alındığı ülkede Papua ve Sumatra'da restoranlara akşam 5'te kapanma zorunluluğu, AVM'lere ise yüzde 25 kapasiteyle çalışma izni verildi. Ayrıca bugün tüm ülkede yapılan denetimlerde kurallara uymayan işletmelere ceza kesildi ve tekrarlanması halinde lisanslarının iptal edileceği ifade edildi. Ülkede salgın tedbirleri artırılsa da Endonezya yönetimi koronavirüs krizini iyi yönetemediği iddiasıyla eleştiriliyor. Öte yandan Uluslararası Af Örgütü ve Hukuki Yardım Enstitüsü, hükümetin özür dilemesi gerektiğini açıkladı.

HİNDİSTAN’DA DA BENZER DURUM YAŞANDI

Bu yılın başlarında Hindistan'da da mutasyonlu vakalar nedeniyle sağlık sistemi çökmüştü. Kriz içideki vatandaşlar krematoryumlar dolduğu için yakınlarını boş arazilerde yakmak zorunda kalmıştı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Endonezya'da, Delta, varyantı, krizi:, sağlık, sistemi, çöktü,
Yorumlar
Haber Yazılımı