Emmanuel Macron’a casus yazılım şoku
Haber
24 Temmuz 2021 - Cumartesi 10:19 Bu haber 335 kez okundu
 
Emmanuel Macron’a casus yazılım şoku
Emmanuel Macron, cep telefonunu ve numarasını değiştirdi. Sebebi ise, casus yazılım yüklendiği şüphesi.
DÜNYA Haberi
Emmanuel Macron’a casus yazılım şoku

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un merkezi İsrail’de bulunan NSO Group firması tarafından üretilen Pegasus casus yazılımıyla Fas istihbarat servislerinin dinleme girişiminin hedefinde olduğu iddia ediliyor.

MACRON TELEFONU VE NUMARASI LİSTEDE

Fransız basınında çıkan haberlere göre, uluslararası gazeteciler konsorsiyumu Forbidden Stories’in, Emmanuel Macron’un telefon numaralarının Pegasus yazılımı hedefleri listesinde olduğunu duyurmasından sonra Macron, savunma ve ulusal güvenlik konseyini topladı ve cep telefonunu ve numarasını değiştirdi.

Konuya ilişkin Fas istihbarat servisinin, 2019’un mart ayında Macron'un 4 yıldır kullandığı ve çoğunlukla gazetecilerle iletişimde bulunduğu akıllı telefonlardan birini Pegasus programı ile takip etmeye çalıştığı ileri sürülmüştü.

SADECE MACRON DEĞİL

Diğer yandan Macron'un yanı sıra Fransa'da aralarında eski Başbakan Edouard Philippe ile hükümetin üst düzey isimlerinin ve gazetecilerin de yer aldığı 100'den fazla kişinin telefonuna sızma girişiminde bulunulduğu belirtilmişti.

CASUS YAZILIM OLAYI NEDİR?

İngiliz merkezli Guardian gazetesinin haberinde, 17 medya kuruluşu tarafından yürütülen araştırmada NSO Group'a ait casus yazılımın küresel çapta yaygın ve kötü amaçlar için kullanıldığını iddia etmişti. Bahreyn, Kazakistan, Meksika, Fas, Azerbaycan, Ruanda, Suudi Arabistan, Macaristan, Hindistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) olmak üzere en az 10 hükümetin NSO Group'un müşterisi olduğu iddia edildi. Casus yazılımın aktivist, gazeteci, avukat ve siyasileri hedef almak için hükümetlere satıldığı savunuldu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: pegasus casus yazılım, pegasus casus yazılım olayı, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Emmanuel Macron pegasus casus yazılım,
Yorumlar
Haber Yazılımı