Emekli olduğu halde çalışan öğretmene kötü haber
Haber
24 Haziran 2021 - Perşembe 16:55 Bu haber 1682 kez okundu
 
Emekli olduğu halde çalışan öğretmene kötü haber
Anayasa Mahkemesi’nden emekli olmasına rağmen hala öğretmenlik mesleğinde çalışan öğretmenlere kötü haber verdi. Anayasa Mahkemesi tarafından verilen karar göre bahsi geçen öğretmenlerin emekli aylığı kesilecek.
EĞİTİM Haberi
Emekli olduğu halde çalışan öğretmene kötü haber

Ücret karşılığı ders veren emekli öğretmenler hakkında Anayasa Mahkemesi, yaş haddini aştıklarında emeklilik aylıklarının kesilmesini öngören kanunun iptal istemini reddetti. Resmi Gazete'de çıkan karar neticesinde, yaş haddini aşan bir emekli öğretmen, ilkokulda ve halk eğitim merkezinde ücret karşılığı ders vermeye devam etmesi nedeniyle emekli aylığı tutarının kesilmesi nedeniyle dava açtı.

KARARIN İPTALİ İSTENDİ

Davayı inceleyen Ankara 7. İdare Mahkemesi, dosyada uygulama konusu olan 5335 sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un bazı hükümlerinin iptali talebiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. Yapılan başvuruda, Kanundaki, “emeklilik aylığı almayı devam ederken her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ücret karşılığında ders görevine devam edenlerden, yaş haddini aşanların emeklilik aylıklarının kesilmesi”ni öngören düzenlemenin iptaline karar verilmesi talep edildi.

GEREKÇELİ KARAR

Anayasa'nın 49. maddesine göre, devletin, çalışanların hayat seviyesini yükseltmek, çalışmayı desteklemek, işsizliği önlemeye elverişli ekonomik bir ortam yaratmak ve çalışma barışını sağlamak için gerekli tedbirleri alacağı aktarılan gerekçede, şunlar denildi: "Yaş haddini aşanların emeklilik aylıklarının kesilmesini öngörmek suretiyle öncelikle genç ve işsiz olan kesimin istihdamını sağlamayı hedeflediği anlaşılmaktadır. Bu itibarla kuralla, çalışma hakkına getirilen sınırlama, devletin pozitif yükümlülükleri kapsamında işsizlik sorununa çözüm bulunması meşru amacına yöneliktir."

Kaynak: Editör:
Etiketler: öğretmen, emekli öğretmen, anayasa mahkemesi, öğretmen atamaları, iş, işsizlik,
Yorumlar
Haber Yazılımı