Eğitimde “Covid19” ile yeni dönem başladı
Haber
02 Nisan 2020 - Perşembe 01:10 Bu haber 57 kez okundu
 
Eğitimde “Covid19” ile yeni dönem başladı
Koronavirüsün yol açtığı Covis-19 salgını, yaşamın her alanını etkilerken; eğitim alanında da değişikliklere yol açtı. Bilgi ve iletişim teknolojilerinin hızla gelişmesi ile birlikte eğitimde yer ve zaman sınırlamalarının ortadan kalktığını belirten uzmanlar, üniversite olarak eğitimlerin aksamaması için öğrencilerine uzaktan eğitim uyguladıklarını söyledi.
DİĞER Haberi
Eğitimde “Covid19” ile yeni dönem başladı

Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Yazılım Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Türker Tekin Ergüzel, Koronavirüsün yol açtığı Covid-19 salgınıyla birlikte YÖK’ün aldığı karar üzerine bahar dönemi derslerini uzaktan eğitim yöntemiyle gerçekleştirdiklerini söyledi. Ergüzel, LMS ara yüzü ile başlatılan online uzaktan eğitim modelinden ön lisans, lisans ve yüksek lisansta öğrenim gören öğrencilerin yararlandığını kaydetti.

ÖĞRENCİLERE CANLI DERS İMKANI

Sanal sınıf uygulaması olan LMS’de öğrenciler ve akademisyenler bir araya geliyor. Akademisyenler, öğrencilere ders notu, dokuman, paylaşabiliyor, öğrenciler ile öğretim üyeleri canlı olarak ders yapıyor. Aynı zamanda üniversite tarafından belirlenen farklı bir program aracılığı işe öğrenciler canlı anlatılan derslere katılabiliyor. Derse katılamayan öğrenciler ise Yazılım Planlama Birimi tarafından geliştirilen STIX ile ders videosuna ulaşıp videoyu izleyebiliyor, duyuru, dokuman veya ödev paylaşabiliyor.

ÖĞRENCİ VE ÖĞRETMEN İLETİŞİMİ

Doç. Dr. Türker Tekin Ergüzel, “Bilgi ve iletişim teknolojilerinin gelişme hızı ile birlikte, bilgiye ulaşım ve bilgi alma ihtiyacının kısa zamanda karşılanması, yer ve zaman sınırlarını ortadan kaldırdı. Böylece farklı eğitim uygulamalarının görsel ve etkin biçimde kullanılması uzaktan eğitimi tekrar gündemimize getirdi. Günümüzde, teknolojik gelişmeler paralelinde materyali hazırlama, paylaşma ve etkin eşzamanlı ders ortamı gerçekliğinin sağlanması uzaktan eğitimin bundan sonraki yıllarda da bilgi talep eden ve sunan arasındaki iletişimi yaygınlaştıracak ve yakınlaştıracak” dedi.

DOĞRU ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME

Uzaktan eğitim sürecinde en önemli konulardan birinin içerik yönetimi olduğuna değinen Ergüzel, “Uzaktan eğitim ortamlarının etkili olabilmesi için öğretim tasarımcılarının, öğretim tasarımının altında yatan kuramsal temellere hâkim ve kuram ile uygulama arasında ilişki kurabilme becerisine sahip olmaları gerekiyor. Aynı zamanda içerik yönetiminde eğitim materyallerinin paylaşılma şekli, paylaşılma oranları doğru ölçme ve değerlendirme sisteminin kullanılması, öğrenme ve öğretme etkinliklerini destekleyen içeriklerle beslenmesi çok önemli” dedi.

YAPAY ZEKA VE BECERİ

Yeni teknolojilerin ortaya çıkardığı kolaylıklar sayesinde öğrenme ve öğretim uygulamalarını değişeceğini belirten Ergüzel, öğrenen ve öğreten tarafın yöntem ve yönetim güncellemelerini beraberinde getireceğini ifade etti. Ergüzel sözlerine şöyle devam etti: “Yeni çalışmalar, uzaktan eğitimin tümünün tek yönlü ve standart bir eğitim yaklaşımından çıkıp, yapay zekâ destekli karar sistemleri ile öğrenmeye uygun içerik hazırlayan ve sunan algoritmalar ile beceri temelli öğrenmeyi destekliyor, buna uygun ölçme değerlendirme süreçlerinin gelişmesine katkıda bulunuyor.”

YENİ UZAKTAN EĞİTİM MODELLERİ

Doç. Dr. Türker Tekin Ergüzel, uzaktan eğitimin yakın geleceği ile ilgili öngörüde bulundu. Ergüzel, “Yakın gelecekte, farklı akademik düzeydeki öğrenciler için doğru öğrenme adımları tasarlayan ve öğrenmeyi öğreten algoritmalar üretilecek. Uzaktan eğitimin mevcut yerel ve eğitmen tabanlı dinamizminin kullanıcı ve akıllı sistem bazlı bir dinamizme dönüşümünü deneyimleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: Eğitimde, “Covid19”, ile, yeni, dönem, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı