Dünyanın 5. Okyanusu belli oldu
Haber
16 Haziran 2021 - Çarşamba 23:33 Bu haber 274 kez okundu
 
Dünyanın 5. Okyanusu belli oldu
National Geographic Society, Antarktika'yı çevreleyen ve Güney Okyanusu ismi verilen alanı dünyanın beşinci okyanusu olarak tanıyama hazırlanıyor.
DÜNYA Haberi
Dünyanın 5. Okyanusu belli oldu

Merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nde olan bilim kuruluşu National Geographic Society 100 yıldan fazladır ilk defa dünya okyanuslarının haritasını çıkarmayı başardı. National Geographic Society, Antarktika'nın çevresini kapsayan ve Güney Okyanusu olarak isimlendirilen su kütlesini, Arktik Okyanusu, Atlas Okyanusu, Hint Okyanusu ve Pasifik Büyük Okyanusu'dan sonra dünyanın beşinci okyanus olarak kabul edileceğini belirtti.

BİLİM İNSANLARI FİKİR BİRLİĞİNE VARAMADI

Bilim Kuruluşunda coğrafya uzmanı olan Alex Tait, bilim dünyasında Antarktika çevresinde farklı bir ekolojik yer olduğunun epey bir zamandır bilindiğini lakin bahsi geçen su kütlesinin adı ve sınırlarının nasıl olacağı konusunda şimdiye kadar bilim insanlarının herhangi bir fikir birliğine varamadıklarını söyledi.

Ancak uzman Alex Tait, National Geographic Society'nin daha önce hazırladığı haritalarda Antarktika'danın yanında bulunan su kütlesini Güney Okyanusu olarak etiketlediğini ifade etti.

İNSANLAR BİZE GÜVENİYOR

Ayrıca bu alanın dünyanın beşinci okyanusu olarak tanınması ile ilgili Tait, şunları söyledi: "Lakin Güney Okyanusu'nu resmi olarak tanımanın önemli olduğunu düşündük. İnsanlar coğrafi gerçek konusunda bizim görüşlerimize başvuruyorlar: Kaç kıta, kaç ülke, kaç okyanus? Şu ana kadar dört okyanus dedik.".

KENDİNİ KOVALAYAN SU KÜTLESİ

National Geographic Society'de çalışan bir araştırmacı olan Enric Sala da Güney Okyanusu'nu, ‘Antarktika çevresinde sürekli olarak kendini kovalayan’ ve doğuya doğru akan güçlü dairesel akım ile karakterize edilen ayrı bir su kütlesi olarak tanımladı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Güney Okyanusu, Güney Okyanusu nerede, dünyanın yeni okyanusu hangisi, National Geographic Society,
Yorumlar
Haber Yazılımı