Dünyada rektör atamaları nasıl yapılıyor?
Haber
09 Ocak 2021 - Cumartesi 12:47 Bu haber 30 kez okundu
 
Dünyada rektör atamaları nasıl yapılıyor?
Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Melih Bulu, günlerdir Türkiye’nin gündeminde. 2 Ocak’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla atanan Bulu’ya Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri tepki gösterip, protesto düzenlemişti. Tartışmaların odak noktası üniversitelerin siyaset eliyle dizayn edilmesi.
DİĞER Haberi
Dünyada rektör atamaları nasıl yapılıyor?

Peki, dünya’da rektör atamalar nasıl yapılıyor?

‘Türkiye, Avrupa Birliği Ve Amerika Birleşik Devletleri Üniversite Yönetimlerinin Karşılaştırılması’ adlı akademik çalışmaya göre Avrupa ve ABD’de rektör seçim süreçlerine idari personel, öğretim görevlileri ve öğrenciler de dahil oluyor.

AVRUPA

Avusturya: Rektör, üniversite konseyi tarafından 4 yıl süre için seçilir ve atanır.

Danimarka: Rektör, üniversite konseyi tarafından seçilir.

Fransa: Rektör, akademik ve idari personelin seçimi ile 5 yıllık süre için üniversite konseyinin önerisi ve milli eğitim bakanının onayı ile atanır.

Hollanda: Özel üniversitelerde rektör, mütevelli heyeti tarafından atanır. Kamu üniversitelerinde ise rektör, bakanlar kurulunun tespit ettiği aday arasından kraliçe adına eğitim ve bilim bakanınca 2 yıl süreyle atanır.

İspanya: Rektör, tüm üniversite çalışanları ve öğrencilerin oyları ile seçilir.

İtalya: Rektör, mütevelli heyete ve senatoya başkanlık eder. Üniversite profesörleri tarafından seçilir.

İsveç: Rektör, kurul adına genel icraattan sorumludur. Kurulun görüşü alınarak bakanlar kurulu tarafından 6 yıllık süre için atanır.

Litvanya: Rektör, senato tarafından 5 yıllığına seçilir.

İsviçre: Rektör, akademik konseyi ve dekanları temsil eden 13 üyeli bir komite tarafından 4 yıllığına atanır.

Almanya: Üniversite kurulu, rektör adayını belirler ve onaylaması için eyalet eğitim bakanına sunar. Eyalet eğitim bakanı, rektörü atayabileceği gibi veto etme hakkına da sahiptir. Veto durumunda kurul yeni bir aday belirleyerek yeniden gönderir.

İskoçya: Rektör, üniversite dışından olmak şartıyla 3 yıllık bir süre için öğrencilerin oylarıyla seçilirler.

Norveç: Rektör, üniversite kurulunun başkanıdır. Üniversitenin işleyişinden sorumludur. Rektör ve pro-rektör öğretim üyeleri, teknik ve yönetici personel ile öğrencilerin ağırlıklı oyları ile 4 yıllığına seçilir, kral tarafından atanırlar.

İngiltere: Rektör, aday tespit komitesinin belirlediği kişiler arasından üniversite konseyi tarafından süresiz olarak atanır.

Yunanistan: Seçiciler kurulunca o üniversitenin profesör ve doçentleri arasından 3 yıl süreyle seçilen rektör ve rektör yardımcıları eğitim bakanı tarafından atanır.

ABD’DE FARKLI MODELLER UYGULANIYOR

Anglo-Sakson Modeli: Üniversite rektörü, üniversite yönetim kurulu tarafından ve üniversite dışından seçilir. Eğitim bakanı tarafından atanır.

Californiya Üniversitesi: Rektör, üniversite üst yönetim kurulu tarafından seçilir.

Newyork State Üniversitesi: Rektör, üniversite personeli tarafından seçilir. Rektör genellikle akademik faaliyetlerle ilgilenir

Harvard Üniversitesi: Rektör, mezunlar derneği tarafından atanır.

TÜRKİYE

“Türkiye’de üniversite rektörlerinin seçimi profesör, doçent ve yardımcı doçent düzeyindeki akademisyenlerin oyları ile sınırlandırılmaktadır. Öğretim görevlileri, uzmanlar, idari personel ve öğrenciler bu sürecin dışında bırakılmaktadır. Rektörlerin atanma süreci ise, Yüksek Öğretim Kurulunun tercihi ve Cumhurbaşkanının onayına bırakılmıştır. Türkiye’de rektörler mevcut üniversitede profesör olarak görev yapan öğretim üyeleri arasından seçilmektedir. Avrupa Birliği Ülkelerinde ve ABD’de ise rektörlerin seçilmesi sadece akademik personelin tercihi ile sınırlandırılmamış, idari personel, öğretim görevlileri ve öğrenciler de seçim sürecine dâhil edilmiştir. Sadece profesörler değil doçentler ve hatta üniversite dışından bağımsız kişilerin de rektör adayı olabilmelerine imkân tanınmıştır. Rektör adayının, üniversite dışından atanması ile üniversite içerisindeki akademisyenler arasında siyasi rekabet ve gruplaşmaların da önüne geçilmeye çalışılmıştır.”

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: Dünyada, rektör, atamaları, nasıl, yapılıyor?,
Yorumlar
Haber Yazılımı