Dünya salgın tedbirlerini geri getiriyor
Haber
09 Ağustos 2021 - Pazartesi 10:46 Bu haber 371 kez okundu
 
Dünya salgın tedbirlerini geri getiriyor
Tüm dünyada kovid-19’a yakalananların sayısı 204 milyon yaklaşırken, yaşamını yitirenlerin sayısı ise 5 milyona yaklaştı. Bu yaz başı yasakları kaldıran birçok ülke 4. dalga tehdidine karşı tekrar önlemlerini devreye alıyor.
SAĞLIK Haberi
Dünya salgın tedbirlerini geri getiriyor

Koronavirüs salgınında vaka sayısı tüm dünyada 203 milyonu, hayatını kaybedenlerin sayısı 4 milyonu, iyileşenlerin sayısı da 182 milyon 600 bini geçti. Ayrıca dünya genelinde 4 milyar 430 milyon dozdan fazla koronavirüs aşısı yapıldı. Elde edilen verilere göre, vaka sayısı ABD'de 36 milyon 519 bini, Hindistan'da 31 milyon 944 bini, Brezilya'da 20 milyon 151 bini ve Rusya'da 6 milyon 447 bini geçti.

ÜLKELER TEDBİRLERİNİ ARTIRIYOR.

Fransa

Bu haftadan itibaren aşı veya test zorunluluğu getirilen mekanların sayısı artıran Fransa’da, uzun mesafe seyahat edenler ve restoranların kapalı ve açık alanlarına gidenlerden iki doz aşı ya da son 72 saat içinde alınmış negatif test sonucu veya son 6 ayda hastalığa yakalanıp iyileştiğini ispatlaması istenecek. Ayrıca son 45 gün içinde üst üste kurallara uymayan işletme sahipleri 9 bin euro veya bir yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecek. Bu kısıtlamalar, müze, sinema, stat, spor merkezleri, sergi ve eğlence ile kültür merkezlerinde de uygulanmakta.

Almanya

Bir diğer Avrupa ülkesi olan Almanya, Fransa'nın güneyindeki bölgelerden ülkeye gelenleri 10 gün karantinada tutma kararı aldı.

Hollanda

Hollanda ise Belçika ve Almanya'dan gelen yolculara aşı kartı ya da negatif test sonucu göstermeyi zorunlu hale getirdi.

İran

Türkiye’nin komşusu İran'da da salgının başından beri en yüksek günlük vaka ve can kaybı kaydedildi. Sadece bir günde 39 bini aşkın vaka, 542 can kaybı kayıtlara geçti.

Tunus

Tunus'ta "Kovid-19’a karşı Ulusal Aşılama" günü dolayısıyla, Ben Arus vilayetinde binlerce kişi aşı uygulama merkezlerine akın etti.

İsrail

1107 yeni vaka tespit edilen İsrail'de de, ‘yeşil geçiş’ sistemi yeniden uygulanmaya başlandı. Kapalı alanlara, aşılanmış ya da hastalığı atlatmış kişiler girebilecek.

Vuhan

Öte yandan salgınının ortaya çıktığı 11 milyonu aşkın nüfuslu Çin'in Vuhan şehrinde yaşayanların neredeyse tamamına test yapıldı. 9 yeni vakaya rastlandı. Bu kişilerin hastaneye kaldırıldığı açıklandı.

Malezya

Uzak doğu ülkesi olan Malezya'da ise son 24 saatte 360 kişinin koronvirüsten hayatını kaybetmesiyle ülkede salgının başlangıcından bu yana virüse bağlı en yüksek günlük koronavirüs can kaybı sayısı kaydedildi. Malezya hükümeti salgın nedeniyle yürürlükteki bazı kısıtlamaların Kovid-19 aşılarını tamamlayanlar için hafifletileceğini açıkladı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: koronavirüs tedbirleri, kovid19 tedbirleri, delta varyantı, korona yasakları,
Yorumlar
Haber Yazılımı