Dünya Sağlık Örgütü’nün sağlıksız kararları
Haber
13 Şubat 2021 - Cumartesi 21:18 Bu haber 127 kez okundu
 
Dünya Sağlık Örgütü’nün sağlıksız kararları
Salgının kaynağını araştırmak için Çin’e giden Dünya Sağlık Örgütü uzmanları, salgının üzerinden 1 yıl geçtiği için herhangi bir delil bulamadı. Daha önce salgın konusunda dünyayı geç uyaran ve hatta hastalık ilk çıktığında “küresel bir salgın olma ihtimali yok” diyerek adeta virüsün yayılmasına neden olan Örgüt’ün misyonu ve güvenirliği tartışma konusu.
DİĞER Haberi
Dünya Sağlık Örgütü’nün sağlıksız kararları

Merkezi İsviçre’nin Cenevre şehrinde bulunan DSÖ, 7 Nisan 1948 yılından Birleşmiş Milletler çatısı altında kuruldu. 19-22 Temmuz 1946 tarihlerinde New York’ta düzenlenen Uluslararası Sağlık Konferansı’nda Birleşmiş Milletler’e üye 51 ülkenin temsilcisi ile FAO, ILO, UNESCO, OIHP (Merkezi Paris’te bulunan Uluslararası Halk Sağlığı Bürosu), PAHO, Kızılhaç, Dünya İşçi Sendikaları Federasyonu ve Rockefeller Vakfı Temsilcileri Dünya Sağlık Örgütü Anayasasını oluşturdular.

TÜRKİYE’NİN ÖRGÜTLE İLİŞKİLERİ:

Türkiye de, 9 Haziran 1949 tarih ve 5062 sayılı Kanunla DSÖ Anayasasını onaylayarak, Örgüte resmen üye oldu. Türkiye, DSÖ’ye üyeliğinden sonra, DSÖ ve Birleşmiş Milletlere bağlı diğer kuruluşlarla sağlık alanındaki ilişkilerini daha da geliştirmek amacıyla 19 Ekim 1950 tarih ve 6666 Sayılı Kanunla onaylanan ‘Teknik Yardım Anlaşması’yla çeşitli sağlık projeleri başlattı. DSÖ’nün Ankara’da bir ülke ofisi, Gaziantep’te ise saha ofisi bulunuyor. DSÖ ile ülkemiz arasındaki ilişkiler ve koordinasyon, İki Yıllık İşbirliği Anlaşmaları çerçevesinde yürütülmekte. İstanbul’da açılması öngörülen “İnsani ve Sağlık Acil Durumlarına Hazırlıklılık Teknik Uzmanlık Ofisi”nin Ev Sahibi Ülke Anlaşması, 2 Mayıs 2017 tarihinde imzalandı. Türkiye Halk Sağlığı Kurum Başkan Yardımcısı Dr. Bekir Keskinkılıç 2016-2019 dönemi DSÖ İcra Kurulu üyesidir.

ÖRGÜT’ÜN RESMİ AMACI:

DSÖ'nün Anayasasında yer alan temel amacı "Tüm insanların mümkün olan en yüksek sağlık düzeyine ulaşmaları" olup, Örgüt bu amacı gerçekleştirmek üzere uluslararası sağlık çalışmalarının yönetimi ve eşgüdümünü sağlamaktadır.

ÖRGÜT YETERLİ Mİ?

Örgütün çalışmalarına baktığımız zaman amaca pek hizmet etmediğini söyleyebiliriz. Zira özellikle Afrika Kıtası’na baktığımız zaman hastalıktan kırılan milyonlarca insanın varlığı söz konusu. Adeta Afrika hastalıkların denendiği bir laboratuar görevi görüyor ve burası neredeyse bütün hastalıkların dolaştığı yer konumunda. Yıllar geçmesine rağmen kıta insanın refahı için önemli adımlar atılmadı. Amacı küresel sağlığı tesis etmek olan DSÖ’nün gerek Afrika gerek dünyanın diğer yerleri ve gerekse Kovid-19 hastalığında olduğu gibi hastalıklara karşı yeterinde önlem almadığı aşikar.

ÇİN’NİN SALGINLA İLİŞKİSİ

Öte yandan salgını haber verme konusunda geç kalmayı “tercih” eden DSÖ, bir konuda daha geç kaldı. Örgüt, virüsün kaynağını araştırmak için Çin’e ancak salgının üzerinden 1 yıl geçince gidebildi. Virüsün kaynağını bulmak için salgının başlangıç noktası olarak kabul edilen Çin'in Vuhan kentine giden Dünya Sağlık Örgütü uzmanları, virüsün hayvanlardan insanlara nasıl geçtiği sorusuna yanıt bulamadı. DSÖ ekibinin başkanı Ben Embarek, ABD Eski Başkanı Donald Trump’ın da dile getirdiği koronavirüsün ‘laboratuvar üretimi’ olduğu tezinin ise ‘son derece olasılık dışı’ olduğunu belirtti. Embarek, bu tezin kendisi ve ekip arkadaşları tarafından araştırılmayacağını da ifade etti.

ÇİN VERİLERİ VERMEDİ

Ayrıca Çin, DSÖ ekibine, virüsün ne zaman ve nerede ortaya çıktığına dair ilk vakalara ilişkin verileri vermeyi de reddetti. Uzman ekip, Pekin yönetiminden Aralık 2019'da Wuhan kentinde salgının ilk döneminde tespit edilen 174 Kovid-19 vakasına ilişkin ham verileri talep ettiklerini, ancak bunun geri çevrildiğini açıkladı. Ekipte bulunan Avustralyalı enfeksiyon hastalıkları uzmanı Dominic Dwyer, Çinli yetkililerin sadece özet bilgileri ve veri analizlerini verdiğini dile getirdi.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: Dünya, Sağlık, Örgütü’nün, sağlıksız, kararları,
Yorumlar
Haber Yazılımı