Dünya Sağlık Örgütü Kovid-19’a yeni isimler verdi
Haber
01 Haziran 2021 - Salı 14:32 Bu haber 425 kez okundu
 
Dünya Sağlık Örgütü Kovid-19’a yeni isimler verdi
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), koronavirüs ve varyantlarının ilk çıktıkları ülkelerin isimleriyle anıldığı için ismi virüs ile yan yana geçen ülkelerin tepki göstermesinden dolayı çareyi antik Yunanca'da buldu.
SAĞLIK Haberi
Dünya Sağlık Örgütü Kovid-19’a yeni isimler verdi

Kamuoyu ve medyada ilk olarak İngiltere, Güney Afrika, Brezilya ve Hindistan'da ortaya çıkan koronavirüsün yeni varyantları bu ülkelerin isimleriyle anılınca, DSÖ Yunan alfabesinin harflerini baz alarak, bilimsel literatürdeki karmaşık sayıları yazmaktan üşenip, ülke isimlerini etiketleyenlere örnek olmayı hedefliyor.

İlk olarak Hindistan'da ortaya çıkan çifte mutasyona uğramış varyant B.1.617'ye bundan sonra Delta Varyantı denileceğini belirten Dünya Sağlık Örgütü, Hindistan'da B.1.617'den önceki varyanta da Kappa Varyantı ismini verdi.

ÇİN VE HİNDİSTAN SERT TEPKİ GÖSTERDİ

Bilindiği üzere eski ABD Başkanı Donald Trump'ın Kovid-19 için kullandığı “Çin virüsü” tabiri Çin'le ayrı bir kriz çıkarmış ve yaygın bir söylem haline gelmesi de Asya kökenli ABD vatandaşları tarafından dava konusu haline getirilmişti. Öte yandan Hindistan'da ortaya çıkan mutasyon geçirmiş varyanta da “Hint varyantı” denilmesine Yeni Delhi yönetimi tepkisini ortaya koymuş ve geçen ay resmi olarak itirazda bulunmuştu.

VARYANTLARA VERİLEN İSİMLER ŞÖYLE:

Dünya Sağlık Örgütü’nün aldığı karar kapsamında bundan böyle, İngiliz varyantı olarak adlandırılan B.1.1.7'ye Alfa, Güney Afrika'da yaygın şekilde görülen varyanta Beta, Brezilya varyantları diye tanımlanan P.1 ve P.2'ye Gamma ve Zeta, geçtiğimiz mart ayında Amerika Birleşik Devletleri’nden bildirilen iki varyanta da Epsilon ve Iota adları verildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Dünya, Sağlık, Örgütü, Kovid-19’a, yeni, isimler, verdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı