DSÖ: Salgını yenmek için uzun bir yol var
Haber
13 Nisan 2021 - Salı 16:32 Bu haber 199 kez okundu
 
DSÖ: Salgını yenmek için uzun bir yol var
Kovid-19 salgının sonlanması için çok uzun bir yol olduğu belirten Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, "Yılın ilk iki ayında vaka ve ölü sayılarındaki düşüş, bu virüs ve varyantlarının durdurulabileceğini gösteriyor" dedi.
DİĞER Haberi
DSÖ: Salgını yenmek için uzun bir yol var

DSÖ’nün İsviçre'nin Cenevre kentindeki merkezinde online düzenlen basın toplantısında konuşan Genel Direktör Tedros Adhanom Ghebreyesus, fiziksel mesafe, maske, el hijyeni, havalandırma, test, temas takibi, izolasyon ve karantina gibi önlemlerin koronavirüse karşı işe yaramaya devam ettiğini ifade ederek, "Ancak halk sağlığı önlemlerinde ve bunların uygulanmasındaki kafa karışıklığı, kayıtsızlık ve tutarsızlık, bulaşmaya neden oluyor ve hayatlara mal oluyor" diye konuştu.

BU TAMAMEN ÖNLENEBİLİR

DSÖ'nün sonu olmayan kapanmalara karşı olduğunu da belirten Ghebreyesus, "Biz de toplumların ve ekonomilerin yeniden açıldığını ve seyahat ve ticaretin yeniden başladığını görmek istiyoruz. Ancak şu anda birçok ülkede yoğun bakım üniteleri dolup taşıyor ve insanlar ölüyor. Bu tamamen önlenebilir" değerlendirmesinde bulundu.

KOVİD-19 GRİP DEĞİL

Ghebreyesus, Kovid-19'un grip olmadığını bir kez daha tekrarlayarak şunları söyledi: "Genç, sağlıklı insanlar öldü. Hayatta kalanlar için ise bu enfeksiyonun uzun vadeli sonuçlarını tam olarak kestiremiyoruz. Bu salgının sona ermesi için çok uzun bir yol var. Ancak iyimser olmak için birçok nedenimiz var. Yılın ilk iki ayında vaka ve ölü sayılarındaki düşüş, bu virüs ve varyantlarının durdurulabileceğini gösteriyor."

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: DSÖ:, Salgını, yenmek, için, uzun, bir, yol, var,
Yorumlar
Haber Yazılımı