DSÖ: Gelecekte daha ölümcül virüs kaçınılmaz
Haber
25 Mayıs 2021 - Salı 10:52 Bu haber 492 kez okundu
 
DSÖ: Gelecekte daha ölümcül virüs kaçınılmaz
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Kovid-19 salgından sonra daha bulaşıcı ve ölümcül bir virüsün ortaya çıkabileceğini ve bunun kesin olduğunu belirtti.
SAĞLIK Haberi
DSÖ: Gelecekte daha ölümcül virüs kaçınılmaz

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Dünya Sağlık Asamblesi'nin (DSA) toplantısında konuştu. "Hiç kuşkunuz olmasın, bu dünyanın salgın tehdidiyle son karşılaşması olmayacak" diyen Ghebreyesus, "Bundan daha bulaşıcı ve daha ölümcül olma potansiyeline sahip başka bir virüsün olacağı evrimsel bir kesinliktir" ifadelerini kullandı.

Diğer yandan Ghebreyesus, dünyanın Kovid-19 karşısında hala kırılgan bir durumda olduğunu söylese de, küresel vakalar ve bildirilen ölüm sayısının art arda üç hafta boyunca azaldığına dikkat çekti.

COVAX'a destek çağrısı

Ghebreyesus ayrıca, aşı krizinin salgını kalıcılaştıran skandal bir eşitsizlik olduğunu söyleyerek, tüm ülkelerin nüfusunun yüzde 10'nun eylül ayına, yüzde 30'unun da yıl sonuna kadar aşılanması için Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı'na (COVAX) aşı bağışlanması çağrısında bulundu.

"Bu, sadece dört ayda 250 milyon daha fazla insanı aşılamak anlamına geliyor" diyen Ghebreyesus, aşı üreticilerinden de bu yıl ürettikleri aşıların yüzde 50'sini COVAX'a vermelerini istedi.

125 ülkeye 72 milyon aşı

COVAX yoluyla 125 ülke ve ekonomiye şubat ayından bu yana 72 milyon doz aşı gönderildiğini aktaran Ghebreyesus, bu miktarın, söz konusu ülkelerin nüfusunun yüzde 1'ine zar zor yettiğini vurguladı.

DSÖ, Küresel Aşı ve Bağışıklama İttifakı (GAVI) ve Salgın Hastalıklara Hazırlık İçin Yenilik Koalisyonunca (CEPI) yürütülen ortak girişimle, 2021'de orta ve düşük gelirli 92 ülkeye 1,3 milyar doz Kovid-19 aşısı dağıtılmasını planlamıştı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: DSÖ, dünya sağlık örgütü, koronavirüs, kovid19, covid19, virüs, salgın, gelecekte salgın olur mu?
Yorumlar
Haber Yazılımı