"Domateslerde 'İsrail virüsü' çıktı"
Haber
19 Mayıs 2021 - Çarşamba 16:13 Bu haber 262 kez okundu
 
"Domateslerde 'İsrail virüsü' çıktı"
Antalyalı çiftçilere göre 3 yıl içinde yiyecek domates bulamayabiliriz. Sebebi ise, İsrail'den getirilen fidelerden çıkan virüs. Hastalık, koronavirüs gibi fideler üzerinde 14 günlük karantina ve ürünlerin imhasına neden oluyor.
EKONOMİ Haberi

Antalya'daki domates üreticilerinin başı İsrail'den gelen tohumlarla dertte. Çiftçiler, tohumlarda çıktığı için 'İsrail virüsü' denilen ve tıpkı koronavirüs gibi kısa sürede diğer bitkilere de yayılan virüs nedeniyle büyük sıkıntı yaşıyor. 

Türkiye'de turizmde olduğu kadar gıda üretiminde de söz sahibi olan Antalya'da  üretilen yaş meyve ve sebzeler, 40'tan fazla ülkeye ihraç ediliyor. İç piyasada da tüketilen bu ürünlerin büyük kısmını ise domates oluşturuyor.

Farklı çeşitlerle üretilen domates, ildeki sebze üretimin yaklaşık 3'te 2'sini oluşturuyor. Antalya Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün 2 yıl önceki verilerine göre, ilde 2 milyon 508 bin ton domates üretildi.
 
TAM OLGUNLAŞMADAN ÇÜRÜYOR
 
DHA'da çıkan habere göre, domates üreten çiftçiler, sezon boyunca farklı hastalıklarla mücadele ederken, bu yıl çok farklı hastalık türüyle karşılaştı. 
 
Habere göre İsrail'den alınan domates fidelerinde görüldüğü için 'İsrail virüsü' olarak adlandırılan hastalık, fideler büyüyüp, ürün verdiği süreye kadar belirti göstermiyor. Ürün alınacağı dönemde ise fideler, tepe kısmından kararıp, çürürken, domatesler de içten çürüyerek, kahverengiye bürünüyor. Ürünün tam olgunlaşmadan bir anda çürümesi, büyük verim kaybına neden oluyor.
 
HASTALIK, KORONAVİRÜS GİBİ
 
Virüsle ilgili çiftçilerin en büyük korkusu ise hastalığın tıpkı koronavirüs gibi bitkiler arasında temas ve polen taşınmasıyla kısa sürede yayılması. Bitkiyi hastalıktan kurtarmak isteyen üreticinin uygulayacağı yöntemler ise sınırlı. Hastalıklı bitkinin sağlıklı olanlarla temas ettirilmeden sera dışına çıkarılıp, yakılarak imha edilmesi ayrıca özel ilaçlarla toprağın ve bitkinin dezenfekte edilmesi gerekiyor. Kovid-19 gibi hastalığın tespit edildiği seralar, 14 gün boyunca karantinaya alınıp, tamamen ilaçlanıyor ve ürünler de imha ediliyor.
 
DOMATESİN KOVİD-19'U
 
Aksu bölgesindeki seralarda görülmeye başlanan virüsle ilgili mücadele yöntemlerini anlatan ziraat mühendisi Abdulhamit Yeter, şu ifadeleri kullandı: "Bu virüse domatesin koronası diyoruz çünkü çok sinsi bir virüs. İsrail'den getirilen tohum ve fideyle geldi ülkemize. Sera içinde yapılan işlemlerle her yere yayılıyor. İsrail 5 yıl önce bu virüs nedeniyle çok zor zamanlar geçirdi. O dönem İsrail, üretim yapamayıp domates ithal etti."
 
3 YIL İÇİNDE DOMATES BULAMAYABİLİRİZ
 
Meyve üzerinde kahverengi lekelerle virüsün kendini belli ettiğini belirten Yeter, "Tohum firmalarının, güvenli tohumları üreticilere vermesi gerekiyor. Sertifikalı ürün tercih edilmesi lazım. Karantina durumu ise 'eyvah' dedirtiyor. Ürünün hiçbir kısmına dokunmadan sera dışında yakıp imha etmelidir. Tabi bu da yeterli olmuyor. Sera toprağının ısıtılması ve 50 derecenin üzerine çıkarılması lazım. Şu anda başlangıç aşamasında ama böyle giderse 3 yıl içinde yiyecek domates bulamayız" dedi.
Kaynak: Editör:
Etiketler: domateste çıkan hastalık, antalya, tohum, hibrit tohum, İsrail tohumu,
Yorumlar
Haber Yazılımı