Dev şirket, mRNA aşısının üretimini durdurdu
Haber
29 Eylül 2021 - Çarşamba 10:49 Bu haber 553 kez okundu
 
Dev şirket, mRNA aşısının üretimini durdurdu
Fransız ilaç devi Sanofi, koronavirüs salgınına karşı üzerinde çalıştığı mRNA tipi Kovid-19 aşısı ile ilgili çalışmaları durduklarını açıkladı.
DÜNYA Haberi
Dev şirket, mRNA aşısının üretimini durdurdu

Sanofi, faz 1 ve faz 2 denemelerinde başarılı sonuçlar almalarına rağmen aşının piyasa sürülmesinde geç kalınmış olacağı için Faz 3 denemelere geçmeyeceğini belirtti. Ayrıca şirketin GlaxoSmithKline ile ortak geliştirdiği bir diğer aşının faz 3 deneme sonuçlarının ise 2021 yılı sonunda alınması hedefleniyor.

 

KLİNİK DENEYLER

 

Üretilen yeni aşıda Sanofi'nin geliştirdiği ve mikropları öldüren antikorların oluşmasını tetikleyen antijenle, GSK'nın bağışıklık sistemi tepkimesini artıran katkı teknolojisi birlikte kullanılıyor. Sanofi mRNA aşısının ilk sonuçlarında klinik deneylere katılanların yüzde 91 ila 100'ü arasında ikinci doz aşıdan iki hafta sonra antikor üretildiğinin tespit edildiğini duyurdu.

 

“SIRADAKİ SALGINA HAZIRLANACAĞIZ”

 

Diğer yandan Fransız şirket, geçen yılın mart ayından beri mRNA teknolojisi konusunda Amerikalı Translate Bio ile birlikte çalışıyor ve ağustos ayı başında 2,7 milyar dolara bir biyoteknoloji firması satın aldı.Konuya ilişkin AFP'ye açıklamalarda bulunan Sanofi Başkan Yardımcısı Thomas Triomphe amaçlarının yeni bir mRNA tipi koronavirüs aşısı geliştirmek değil Fransa ve Avrupa'nın bir sonraki salgına ve yeni hastalıklara karşı yeni RNA tipi aşılarla hazırlıklı olmasını sağlamak olduğunu belirtti.

 

YENİ MRNA AŞISINA GEREK YOK

 

Öte yandan Başkan Yardımcısı Triomphe, piyasada koronavirüse karşı yeni bir mRNA aşısına ihtiyaç olmadığını da vurguladı. Ayrıca Sanofi, yeni bir grip aşısı için yeni testlere başladı ve klinik deneylerin önümüzdeki yıl başlaması bekleniyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: sanofi, fransa, ilaç şirketleri, koronavirüs aşısı, aşılar, kovid-19 aşısı, aşı çalışmaları, mrna aşıları, aşı türleri,
Yorumlar
Haber Yazılımı