Dev kripto borsasına bir darbe de Çin’den
Haber
09 Temmuz 2021 - Cuma 14:07 Bu haber 506 kez okundu
 
Dev kripto borsasına bir darbe de Çin’den
Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance'ı kara listeye alan Çin, borsanın işlemlerini de yasakladı. Peki, gerekçe olarak ne gösterildi?
EKONOMİ Haberi
Dev kripto borsasına bir darbe de Çin’den

Çin Halk Cumhuriyeti, dev kripto para borsası Binance'ı yasaklı listesine aldığını duyurdu. Geçen aydan beri, Çin'deki kripto para kullanıcıları, olası sansür raporları arasında Baidu, Weibo, Zhihu ve Sogo gibi Çin internet hizmetlerinde popüler kripto para borsalarına erişim sağlayamadı. Lakin Binance'in rakipleri Huobi ve OKEx, Çin'de hala çalışır durumda.

ÇİN’İN HAMLESİ DURUMU BAŞKA YERE TAŞIDI

Çin yönetimi, sermaye çıkışlarını kontrol etmek amacıyla 4 yıldan beri kripto para birimine karşı yeni düzenlemeleri yürürlüğe koyuyor. Daha önce dünyanın en büyük kripto para borsasının merkezi başlangıçta Çin'deydi. Lakin 2017 yapılan kripto yasağı sebebiyle durum başka bir yere taşındı.

BİRÇOK ÜLKE CEPHE ALMAYA BAŞLADI

Özellikle Binance'in de kara listeye alınması, Çin hükümetinin kripto paraları kontrol etme hamlesinin bir parçası olarak görülüyor. Ayrıca Binance, tüm dünyada çok ciddi incelemelerle karşı karşıya. Geçtiğimi güzlerde birden çok İngiltere bankası, Binance'a yapılan ödemeleri engelleme kararı almıştı.

DİĞER KRİPTO PARA BİRİMLERİ ENDİŞELİ

Diğer yandan, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, Çin dışındaki ve içindeki yatırımcılar ve tüccarlar arasında fiyat baskısı yaratan endişelerle karşı karşıya kalmaya devam ediyor. Kripto para piyasaları son 24 saatte değer yüzde 2.2 değer kaybı yaşadı ve kripto paraların piyasa değeri 1.42 trilyon dolara indi.

BTC'NİN FİYATI

Ayrıca Bitcoin'de yaşanan değer kaybı yüzde 1'in altında kaldı. BTC'nin fiyatı 32 bin 966 dolar olurken piyasa hakimiyeti yüzde 43 seviyelerinde seyrediyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Binance, Çin, China, kripto para borsaları, kripto para birimleri, kripto para, bitcoin, BTC,
Yorumlar
Haber Yazılımı