Denize girme mevsimi değişiyor
Haber
22 Mayıs 2021 - Cumartesi 20:23 Bu haber 360 kez okundu
 
Denize girme mevsimi değişiyor
Meclis Küresel İklim Değişikliğini Araştırma Komisyonu’nda açıklamalarda bulunan MHP İzmir Milletvekili Hasan Kalyoncu, “Akdeniz’de gelecek yıllarda yazın aşırı sıcaktan dolayı deniz turizminin büyük oranda kalkacağını ancak ocak ayında deniz turizminin olabileceğini ifade etti.
YAŞAM Haberi
Denize girme mevsimi değişiyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Küresel İklim Değişikliğini Araştırma Komisyonu'na açıklama yapan alanında uzmanlar, güncel veriler ve geleceğe dönük analizlerle bir takım değerlendirmelerde bulundular. Ankara Üniversitesi’nden öğretim üyelerinin Meclis Araştırma Komisyonu’ndaki bir takım önemli tespitleri ise şu şekilde:

“BUĞDAYIN KALİTESİ AZALIYOR”

Prof. Dr. İlkay Dellal: "2010 yılında itibaren mevsimlerdeki değişmeler çiftçileri olumsuz bir şekilde etkilemeye başladı. Bu durum sadece ürün veriminde azalma yaşatmıyor, aynı zamanda ürünün kalitesinde de azalmalara neden oluyor. Yapılan araştırmalar, örneğin atmosferdeki karbondioksit oranının 550 ppm’ler civarında olması halinde buğdayda bulunan protein miktarında yüzde 5 ila yüzde 13, çinkosunda yüzde 4 ila yüzde 6.5, demirinde yüzde 5 ila 7.5 oranında azalacağı tahmin ediliyor. Ayrıca hastalık ve zararlardaki artış da önemli bir etken” diye konuştu.

“DENİZ SEVİYESİ ARTIYOR”

Açıklama yapan bir diğer isim olan Prof. Dr. Mehmet Somuncu ise şunları söyledi: "1986, 2009 ve 2016’da Landsat uyduları termal bandından alınmış sıcaklık verileri mevcut. Verilere göre sıcaklık artışının yukarıya doğru artışı net şekilde görülüyor. Bu durumun sonuçları oluyor, olacak. Akdeniz kıyılarında 10 yıllık sürelerle istilacı tür sayısında artış yaşanıyor. Bunun birinci sebebi ise, Cebelitarık’tan gelen sular ve Akdeniz’in tropikleşmesi, ikinci sebebi ise, Süveyş Kanalı yoluyla yabancı türlerin Akdeniz’e gelmesi. Başka bir konu da, deniz seviyesinin artması. Özellikle doğal koy ve körfezlerin olduğu yerlerde, bütünüyle turizm tesislerinin olduğu yerlerde veya yerleşimlerde deniz seviyesi yükselmesine ilişkin olumsuzluklar ortaya çıkıyor."

“DENİZE GİRME MEVSİMİ DEĞİŞİYOR”

MHP İzmir Milletvekili Hasan Kalyoncu da sunumunda şu ifadeleri kullandı: "Akdeniz’de gelecek yıllarda haziran, temmuz, ağustosta deniz turizmi neredeyse hiç olmayacak. Tercih edilmeyişinin sebebi ise sıcaklığın çok yüksek olması. Ancak ocak ayında deniz turizmi olabilecek.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: küresel ısınma, deniz seviyesi, iklim değişikliği, mevsimler, kış ayları, yaz mevsimi,
Yorumlar
Haber Yazılımı