Cumhur İttifakı’nın yeni anayasa maddeleri belli olmaya başladı
Haber
30 Temmuz 2021 - Cuma 09:41 Bu haber 485 kez okundu
 
Cumhur İttifakı’nın yeni anayasa maddeleri belli olmaya başladı
Yeni anayasa çalışmalarını sürdüren Cumhur İttifakı ortaklarından Ak Parti, üzerinde çalıştığı maddeleri, yine diğer ittifak ortağı olan Milliyetçi Hareket Partisi’nin hazırladığı taslaktaki düzenlemeleri temel aldı. Hazırlanan anayasa maddeleri içinde MHP’nin “tek cumhurbaşkanı yardımcısının seçimle gelmesi” önerisine olumlu bakıldı. Ayrıca taslakta, ‘kamuda türban serbestisi ile sosyal medya düzenlemesi’nin anayasal güvenceye alınacağı da ifade edildi.
GÜNDEM Haberi
Cumhur İttifakı’nın yeni anayasa maddeleri belli olmaya başladı

Cumhurbaşkanı yardımcısı seçimle gelecek

Cumhur İttifakı ortağı olan AK Parti'nin üzerinde çalıştığı ve 128 maddeden oluştuğu söylenen yeni anayasa çalışmasında MHP’nin hazırladığı anayasa taslağındaki düzenlemelerin birçoğu temel alındı. Çalışmaya göre, cumhurbaşkanı yardımcılarının da seçimle gelmesini öneren MHP’nin anayasa çalışmasına AK Parti olumlu baktı. Lakin hazırlanan anayasada “tek bir cumhurbaşkanı yardımcısının” olacağı ve o yardımcının da aynı cumhurbaşkanı gibi seçimle geleceğine vurgu yapılıyor.

Kamuda başörtüsü ve sosyal medya düzenlemesi

Diğer yandan AK Parti'nin üzerinde çalıştığı çalışmada, daha önce gerçekleştirilen Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelik düzenlemesinin de “anayasal güvence altına alınması” öngörülüyor. Aynı şekilde “devletin güvenliğine kastedecek sosyal medya paylaşımlarının da önüne geçecek yasal düzenlemenin anayasal güvence altına alınması” hedefleniyor.

Terörle bağlantılı partiler başka bir isimle açılamayacak

AK Parti’nin yaptığı çalışmada tıpkı MHP’nin taslağında yer alan “milletvekillerinin dokunulmazlığıyla milletvekilliğinin düşme sebeplerine dair belirsizliklerin” altı çiziliyor. Buna göre “terörle bağlantılı bulunan milletvekillerinin vekilliğinin, dosya Karma Komisyon”a gittikten sonra, bekletilmeden düşürülmesi” amaçlanıyor. Ayrıca “Terörle bağlantılı olduğu belirlenen bir partinin yeniden başka bir ad altında bir daha açılmamak üzere kapatılmasına” ilişkin kesin hükümlerin yer aldığına dikkat çekiliyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Cumhur İttifakı, yeni anayasa çalışması, AK Parti, MHP, 128 maddelik anayasa çalışması,
Yorumlar
Haber Yazılımı