Covid-22 uyarısı: Daha ölümcül olabilir
Haber
30 Ağustos 2021 - Pazartesi 09:20 Bu haber 499 kez okundu
 
Covid-22 uyarısı: Daha ölümcül olabilir
Tüm dünya koronavirüs ve yeni çıkan varyantlarıyla mücadele ederken, İmmünolog Profesör Doktor Sai Reddy’den yeni bir varyant konusunda korkutan bir uyarı geldi.
SAĞLIK Haberi
Covid-22 uyarısı: Daha ölümcül olabilir

İmmünolog Profesör Doktor Sai Reddy, “COVID-22” olarak isimlendirdiği yeni bir varyantın dünyaya hakim olan Delta’dan daha ölümcül olabileceği konusunda uyardı.

 

COVİD-22 NEDİR?

 

“Covid-22” terimi, İsviçre’deki ETH Zürih’te Sistemler ve Sentetik İmmünoloji Profesör olan Doktor, Sai Reddy’nin açıklamalarından ortaya çıktı. Ayrıca İngiltere Merkezli The Sun için yazı yazan Vanessa Chalmers’a göre İmmünolog Profesör Doktor Sai Reddy, 2022’de “büyük bir risk” oluşturabilecek yeni bir varyantın ortaya çıkabileceği konusunda uyardı. Charlmers yazısında, “Buradaki vurgu; “olabilir” kelimesi üzerindedir. Reddy’nin bir zaman makinesi yoksa henüz 2022’de değiliz” dedi.

 

DELTA VARYANTI COVİD-21’DİR

 

“Covid-22 şu anda tanık olduklarımızdan daha kötü olabilir” diyerek bu olasılığa “Covid-22” olarak atıfta bulunan Profesör Doktor Sai Reddy, Alman basın yayınına konuşurken de Delta varyantı için “Covid-21” terimini kullandı.

 

YENİ VARYANT ERKEN TESPİT ETMELİ

 

Konu dair açıklama yapan Reddy, “Böyle bir varyant ortaya çıkarsa, bunu mümkün olduğunca erken tespit etmeli ve aşı üreticilerinin aşıyı hızla yeni varyantı kapsayacak şekilde uyarlamasını sağlamalıyız” ifadelerini kullandı.

 

POTANSİYEL MUTANT TEHDİDİ

 

Öte yandan İngiltere’de hükümete danışmanlık yapan bir grup bilim insanı, yakın bir gelecekte ortaya çıkabilecek potansiyel senaryoları inceleyen bir makalede süper mutant tehdidini açıkladı. Uzmanlar, Beta varyantının daha bulaşıcı Alfa, Gama veya Delta varyantlarıyla birleşmesi halinde gelecekteki ortaya çıkabilecek aşılara dirençli olabileceğini söylemişlerdi. “Rekombinasyon” olarak bilinen bu süreç ise artan ölüm oranları nedeniyle sağlık sistemlerinin zorlanmasına yol açabileceği belirtilmişti.

 

KAYITSIZ KALINMAMALI

 

Araştırmacılar, aynı zamanda İngiltere’nin şu anki üçüncü pandemi dalgasından çıkar gibi göründüğü için hükümetin “kayıtsız olmaması gerektiği” konusunda uyarıda bulunmuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İmmünolog Profesör Doktor Sai Reddy, COVID-22, koronavirüs, Kovid-19, koronavirüs varyantları,
Yorumlar
Haber Yazılımı