Covid-19 ile bağlantısı olduğu düşünülen gizemli hepatit vakaları yayılıyor
Haber
24 Nisan 2022 - Pazar 16:27 Bu haber 461 kez okundu
 
Covid-19 ile bağlantısı olduğu düşünülen gizemli hepatit vakaları yayılıyor
Örgütün sitesinden oluşturulan açıklamada, Covid-19 ile bağlantılı bulunduğu öne sürülen ve yeni "küresel salgın" şüphesiyle bakılan hepatit olaylarına dair son bilgiler paylaşıldı.
SAĞLIK Haberi
Covid-19 ile bağlantısı olduğu düşünülen gizemli hepatit vakaları yayılıyor

Bugüne kadar 11 ülkeden sebebi bilinmeyen kuvvetli hepatit virüsünün sendromlarına uyan olaylar rapor edilirken İngiltere'de 114, İspanya'da 13, İsrail'de 12, ABD'de 9, Danimarka'da 6, İrlanda'da 2, Hollanda ve İtalya'da 4'er, Norveç ile Fransa'da 2'şer ve Belçika'da 1 şahsa virüsün bulaştığı bilgileri aktarıldı.


İrlanda'da 2'den çok olay olabilme ihtimalinden dolayı toplam olay adedi "en az 169" olarak açıklandı.

GİZEMLİ HEPATİT TESPİT EDİLEN 17 ÇOCUĞA KARACİĞER NAKLİ YAPILDI

Hepatit virüsünün genelde 1 ay ile 16 yaş aralığındakilerde görüldüğü, virüsün kuvvetli tesiri sebebiyle bugüne kadar 17 çocuğa karaciğer nakli yapıldığı kaydedildi.

Virüsün genel sendromlarının karın ağrısı, ishal ve kusma olduğu, çoğu olayda yüksek ateş görülmediği bilgisi paylaşıldı.

Vakaların 74'ünde ise üst solunum yolunu etkileyen adenovirüs bulunduğu, 20 olayda Covid-19 görüldüğü ve 19 olayda hem adenovirüs hem Covid-19'a rastlandığı bildirildi.

Bilinen hepatit virüsleri olan hepatit A, B, C, D ve E'ye ise olayların herhangi birinde rastlanmadı.

COVİD-19 İLE BAĞLANTI OLASILIĞININ ARAŞTIRILMASI GEREK

Virüsün nasıl bulaştığına dair somut bir sonuca varılmazken uluslararası seyahatlerin esrarengiz hepatit enfeksiyonuna sebep olduğuna dair bir bilgi elde edilmedi.

Hepatit olaylarının adenovirüs ve Covid-19 ile bağlantılı olma olasılığının ise daha çok incelenmesi gerektiği, bilhassa bu olayların Covid-19'un yan tesiri olduğu varsayımlarının şimdilik bilimsel bir karşılık bulmadığı vurgulandı.

DSÖ delegesi ülkelere, esrarengiz hepatit olaylarına işaret eden belirtileri tanımlama, inceleme ve Örgüte rapor etme tavsiyesi yinelendi.

GİZEMLİ HEPATİT BELİRTİLERİ 

DSÖ, 16 Nisan'daki yazılı açıklamasında, İngiltere'de 74 çocukta nedeni belirlenemeyen hepatit virüsü teşhis edildiğini duyurmuştu.

Virüsün teşhis edildiği çocuklarda son bir aydır sarılık, ishal, kusma ve karın ağrısı gibi sendromların görüldüğü, birtakım olayların ise ağır karaciğer iltihabı geçirerek karaciğer nakliyle tedavi edildiği bildirilmişti.

Vakalardan birinin hepatit taşıyan biri ya da birkaç kişiyle teması sebebiyle oluştuğu, başka olayların virüsü nereden aldığının bilinmediği kaydedilmişti.

COVİD-19'DAN SONRA İKİNCİ "KÜRESEL SALGIN" İHTİMALİ

Hastalığın "esrarengiz" ya da "sebebi belirsiz" olarak tanımlanması, akıllara Covid-19 virüsünü getirirken yeni bir "küresel salgın" olasılığını gündeme taşıdı.

DSÖ, birtakım hepatit olaylarında Covid-19'un da teşhis edildiğini ancak hepatit olaylarının Covid-19'la bağlantısının netleşmesi amacıyla olayların kalıtsal nitelendirmeye gitmesi gerekliliğini açıkladı.

Covid-19, şimdilik adı konulmadan evvel "esrarengiz bir akciğer rahatsızlığı" olarak tanımlanıyordu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Covid-19, ile, bağlantısı, olduğu, düşünülen, gizemli, hepatit, vakaları, yayılıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı