Çip savaşları kızışıyor, Çin'den yeni hamle
Haber
17 Haziran 2021 - Perşembe 11:08 Bu haber 451 kez okundu
 
Çip savaşları kızışıyor, Çin'den yeni hamle
Özellikle koronavirüs salgınıyla birlikte tüm dünyada başlayan çip krizini çözmek için ülkelerin birbiriyle mücadelesi giderek kızışıyor. Dünyanın en büyük çip üreticilerinden birisi olan Çin üretim rekoru kırdı.
TEKNOLOJİ Haberi
Çip savaşları kızışıyor, Çin'den yeni hamle

Geçtiğimiz ayda çip üretimini 2020 yılına göre yüzde 38 artırarak rekor kıraran Çin Halk Cumhuriyeti’nde, Başkan Şi Jinping, yerel çip sektörünün büyümesi için üst düzey kurmayını görevlendirerek çip savaşlarına hazırlık yapıyor.

ABD’YE OLAN BAĞLILIK AZALTILACAK

Geçtiğimiz ay 30 milyar adede yakın çip üreterek 2020 yılının aynı dönemine göre üretimini yüzde 38 artıran Çin, 2021 yılının başından bu güne toplamda 140 milyar adet çip üretirken, yerel çip sektörünü destekleyerek ABD’ye olan bağımlılığını azaltmayı hedefliyor.

HEM FİNAS HEM DE SİYASİ DESTEK

Teknolojide kendi kendine yeten bir Çin yaratmak için yerel sektörün desteklenmesi gerektiğini belirten Çin Başkanı Şi Jinping, ABD yaptırımlarının etkilerini azaltmak için Başkan Yardımcısı Liu He’yi görevlendirdi. Başkan Yardımcısı Liu He, yeni nesil çiplerin üretimi, gelişimi ve kapasite çalışmalarını yapmak için görevlendirilirken bu teknolojiye ulaşmak için de ihtiyaç olan siyasi ve finansal desteğin formüle edilmesi için de çalışacak.

ABD YAPTIRIMLARI İŞİ KIZIŞTIRDI

Eski ABD Başkanı Donald Trump zamanında yürürlüğe giren yaptırımlar Huawei Technologies’in akıllı telefon faaliyetlerini etkilerken çip üreticilerinin şirketin HiSilicon iştirakinden uzaklaşmasına neden olmuştu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: chip, çip, çip krizi, Çin, ABD, çip üretimi, çip krizinin nedenleri,
Yorumlar
Haber Yazılımı