Çin uzaya demir atıyor
Haber
19 Haziran 2021 - Cumartesi 22:03 Bu haber 222 kez okundu
 
Çin uzaya demir atıyor
ABD ve Rusya’dan bağımsız bir şekilde kendi uzay istasyonunu kurmak için harekete geçen Çin Halk Cumhuriyeti, uzay istasyonuna gönderdiği astronotlar hedefe vardı.
TEKNOLOJİ Haberi
Çin uzaya demir atıyor

Çin Halk Cumhuriyeti'nin uzayda kurmakta olduğu kendi uzay istasyonuna yolladığı 3 kişilik astronot ekibinin istasyonun ana parçası olan çekirdek modüle ulaştığı belirtildi. Çin’e bağlı haber ajansı olan Şinhua’da çıkan haberlere göre, astronotları uzaya götüren Şıncou-12 uzay mekiği, sabahki fırlatışından sonra uzay istasyonunu çekirdek modülü Tienhı'ya vardı.

YENİ İSTASYONUN İLK MİSAFİLERİ

Nie Haişıng, Liu Boming ve Tang Hongbo, mekikten modüle giren Astronotlar seferi bitirdi. Modüle giren astronotlar, kurulmakta olan uzay istasyonunun ilk misafirleri olarak kayıtlara geçti. Öte yandan modülde 3 ay kalmaları hedeflenen astronotların, 2022 yılında gönderilmesi hedeflenen iki laboratuvar modülü için çeşitli çalışmalar ve deneyler yürütmek, ekipmanı test etmek ve istasyonun genişlemesi için hazırlık yapacak.

ÇİN'İN ABD VE RUSYA’YA KARŞI UZAYDAKİ PLANI

ABD'nin uzay araştırmaları konusunda birlikte çalışmayı yasaklaması ve Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) programına katılımını engellemesi sebebiyle Çin yönetimi, gelecek yıla kadar kendi uzay istasyonunu kurmak için bir dizi çalışma başlattı.

Oluşturulacak istasyonda bir çekirdek modül, iki laboratuvar modülü ve bir uzay teleskobu bulunacak. İstasyon bittiğinde ise, Rusya'nın artık çalışmayan Mir Uzay İstasyonu ile aşağı yukarı aynı boyutlarda olacak. Ayrıca Göksel Saray adı verilen istasyonun gelecek yıl bitmesi için 4 insanlı sefer ve 4 kargo seferi yapılması hedefleniyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çin, China, uzay istasyonu, uluslararası uzay istasyon, Çin'in uzay programı, ABD, Rusya, Şıncou-12, Mir Uzay İstasyonu, Göksel Saray,
Yorumlar
Haber Yazılımı