Çin Uygurlar'ı izlemek için veri tabanı geliştirmiş
Haber
30 Ocak 2021 - Cumartesi 21:24 Bu haber 33 kez okundu
 
Çin Uygurlar'ı izlemek için veri tabanı geliştirmiş
Çin yönetiminin, Doğu Türkistan'da yaşayan Müslüman Türkleri izlemek için geliştirdiği uygulama Sincan'daki Müslümanların tüm iletişimlerini ve hayatlarını nasıl takip ettirdiğini ortaya koydu.
DİĞER Haberi
Çin Uygurlar'ı izlemek için veri tabanı geliştirmiş

Amerikan merkezli Intercept adlı haber sitesinin ulaştığı ve Landasoft şirketince geliştirlen veri tabanında, Müslümanların telefon görüşmeleri, seyahatleri ve akrabalarıyla bir araya gelmeleri dahil tüm hayatlarının en be an takip edildiği ortaya çıktı.

Görüşmelerinden şüphe edilen kişilerin gözaltına alınıp, herhangi bir sabıka kaydı olmadığı halde telefonlarına bir cihaz yerleştirildiği belirtilen veri tabanında, takibe takılan bazı Müslümanların evlerine kameraların da takıldığı bilgisine yer verildi.

Ayrıca veri tabanında, akrabalarının evine giden Müslümanların kıyafetlerini değiştirmelerine kadar detaylı bilgilerin toplandığına ilişkin veriler yer alırken, dini sohbet yaptıkları tespit edilen ailelerin "yeniden eğitim" adında toplama kamplarına gönderildiği kaydedildi.

Intercept'in elde ettiği veri tabanında, Çin dışına seyahat edenlerin ailelerinin yakın takibe alındığını ve ülke içinde seyahat eden Müslümanların ise gittikleri yerlerin polis merkezlerine bildirilerek oralarda yakın takip talebinde bulunulduğu da ortaya çıktı.Veri tabanında, 52 gigabaytlık 250 milyon sütun datanın yer alması da yapılan izlemenin çapını gösteriyor

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: Çin, Uygurlar'ı, izlemek, için, veri, tabanı, geliştirmiş,
Yorumlar
Haber Yazılımı