Çin, kripto para ödemelerini yasakladı
Haber
18 Mayıs 2021 - Salı 21:07 Bu haber 328 kez okundu
 
Çin, kripto para ödemelerini yasakladı
Bütün dünyada kullanılabilirliği tartışma konusu olan kripto para tartışmalar devam ederken Çin, aldığı yeni bir kararla, finans kuruluşlarına kripto para yasağı getirdi.
DÜNYA Haberi
Çin, kripto para ödemelerini yasakladı

Dünyada kripto para birimlerinin çıkış yeri olan Çin Halk Cumhuriyeti’nde yönetim bu paralara yönelik kritik bir adım attı. Pekin yönetimi, aldığı kararla finans ve ödeme kuruluşlarına kripto para işlemlerini yasakladı. Yasak karından sonra yetkililer, yatırımcıları spekülatif kripto para işlemlerine dair de uyarıda bulundu.

ORTAK AÇIKLAMA

Konuya ilişkin olarak açıklama geldi. Açıklamayı Çin Bankacılık Birliği, Ulusal İnternet Finans Birliği ile Ödeme ve Takas Birliği’nden ortak bir şekilde yapıldı. Yapılan açıklamada bankalar ve online ödeme kanallarının artık müşterilerine kripto paralarla herhangi bir hizmet veya benzeri bir yol sunamayacağı ifade edildi.

SPEKÜLATİF İŞLEMLER 

Ayrıca yapılan bildiride içinde bulunulan son dönemde kripto para birimlerinin sert biçimde yükselip düştüğü ve spekülatif işlemlerin arttığı belirtilerek, bu durumun bireylerin varlıklarının güvenliğini tehdit ettiği ve normal ekonomik, finansal işleyişe de büyük zarar verdiği kaydedildi.

RİSKLER OLDUKÇA FAZLA

Diğer yandan açıklanan ortak bildiride ayrıca kripto para işlemlerinin risklerine de değinildi. Sanal para birimlerinin gerçek değerle desteklenmediği ve fiyatların da kolayca manipüle edildiği ve işlem kontratlarının Çin yasalarınca koruma altına alınmadığı belirtildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çin, kripto para, sanal para, kripto para birimi, kripto para nedir, bitcoin, bitcoin ne kadar,
Yorumlar
Haber Yazılımı