Çin'in bitcoin üretiminde rekor enerji tüketimi
Haber
08 Nisan 2021 - Perşembe 09:50 Bu haber 148 kez okundu
 
Çin'in bitcoin üretiminde rekor enerji tüketimi
Yapılan yeni bir araştırmaya göre Çin'de Bitcoin madenlerinden kaynaklanan karbon salımlarının hızla arttığı ve bu şekilde devam etmesi halinde İtalya ve Suudi Arabistan'ın yıllık enerji tüketim seviyelerini aşacağı belirtildi.
DİĞER Haberi
Çin'in bitcoin üretiminde rekor enerji tüketimi

İndyturk’ün haberine göre Bitcoin madenciliğinde muazzam hesaplama gücü gerektiren karmaşık bulmacaların çözülmesi gerekir ve bu, işlemlerin genellikle elektriğin ucuz olduğu alanlarda yapılması anlamına geliyor. Dolayısıyla Çin'in bolca kömür bulunan bölgeleri son yıllarda Bitcoin madencilerini cezbetmişti: Nisan 2020 itibarıyla dünya genelinde Bitcoin madencilik işlemlerinin yüzde 75'inden fazlasının burada gerçekleştiği tahmin ediyor.

Çalışmayı yürüten Çin Bilimler Akademisi araştırmacılarına göre eğer kontrol altına alınmazsa Çin'deki Bitcoin endüstrisinin yıllık enerji tüketimi 2024'te 297 Twh (teravat saat) ile zirve yapacak. Çalışmada “Bu, İtalya ve Suudi Arabistan'ın toplam enerji tüketim düzeyini aşıyor ve 2016 verilerinde tüm ülkeler arasında 12. sırada yer alıyor” denildi.

Bunun yanında Bitcoin madencilik işlemlerinin karbon salımı 2024'te yılda 130,5 metrik tonla zirve yapacak. Bu salım çıktısı uluslararası boyutlarda Çekya ve Katar'ın 2016'daki toplam sera gazı salımı çıktısını aşıyor. Geçen ay bir Çin vilayeti bölgedeki enerji tüketimini ve salımları azaltmak amacıyla Bitcoin madenciliği işlemlerine yasaklama getirdiğini duyurmuştu.

İç Moğolistan'ın planı kapsamında mevcut tüm kripto para birimi madenlerini kapanmaya zorlanırken aynı zamanda herhangi bir yeni madencilik tesisinin açılması engelleniyor.

Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi tarafından derlenen verilere göre bölgedeki ucuz elektrik Bitcoin madencilerini cezbetti ve küresel Bitcoin madenciliğinin yüzde 8'inden fazlası burada gerçekleşiyor. Ayrıca madenciliğin kömüre ve diğer fosil yakıtlara dayanması Çin'in 2060 yılına kadar karbon nötrlüğe ulaşma taahhüdünün önünde büyük bir engel teşkil ediyor.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: Çin'in, bitcoin, üretiminde, rekor, enerji, tüketimi,
Yorumlar
Haber Yazılımı