Çin'in Avrupa’daki arka bahçeleri
Haber
18 Mayıs 2021 - Salı 10:01 Bu haber 341 kez okundu
 
Çin'in Avrupa’daki arka bahçeleri
Çin Halk Cumhuriyeti’nin birçok Avrupa ülkesine yaptığı yatırım ciddi boyutlara ulaşmış durumda. Bu ülkelerin başında ise Balkan ülkeleri geliyor. Çin, Balkanlarda altyapı projelerinin finansmanı için verdiği kredilerle Avrupa Birliği ve uluslararası finansal kuruluşlardan sonra bölgede en etkin üçüncü aktör konumunda.
DÜNYA Haberi
Çin'in Avrupa’daki arka bahçeleri

Konuya ilişkin yayımladığı bir araştırma raporunda, Unicredit Kıdemli Ekonomisti Mauro Giorgio Marrano, Çin’in Balkanlardaki en büyük borç verenlerden biri olduğunu ifade ederek, bölgedeki ülkelerin ucuz ama koşullu Avrupa Birliği kredilerinden sonra ilk tercihinin koşulsuz Çin kredileri olduğunu söyledi.

Marrano ayrıca Çin’in Balkanlardaki ülkelere sağladığı kredilerin son zamanlarda giderek dikkat çekerek, AB’nin bölgede artan Çin varlığına karşı ülkeleri uyardığını sözlerine ekledi.

Diğer yandan Çin’in verdiği kredilerin büyük bir çoğunluğunun Çin EXIM Bank tarafından verildiğini söyleyen ekonomist Marrano, bu kredilerin altyapı projelerinin finansmanı için sağlandığının altını çizerek, bu kredilerin genelde 15-10 yıllık ve ilk 5 yıl ödemesiz şekilde verildiğini belirtti.

İLK SIRADA SIRBİSTAN VE KARADAĞ

Çin’in sağladığı kredilerin Bosna Hersek’in gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 3’üne tekabül ettiği belirtilen raporda, Sırbistan için bu rakamın yüzde 7, Kuzey Makedonya için yüzde 7,5 ve Karadağ için ise yüzde 20,7 olduğu belirtildi. Ayrıca Arnavutluk şuan bölgede Çin kredisi almayan tek ülke konumunda.

Verilen krediler aracılığıyla sağlanan finansmanın ödemelerin birkaç yıla dağıtıldığını belirten Marrano, bundan dolayı resmi borç istatistiklerindeki rakamların şimdilik daha düşük gözüktüğünü söyledi.

Raporda birçok ülke için yıllık geri ödemelerin GSYH’nin yüzde 1’inden az olacağı ifade edilirken, sadece Karadağ için bu rakamın yüzde 1,8 olacağı belirtiliyor. Raporda dikkat çeken bir diğer önemli nokta ise, 2021-2040 yılları arasında Kuzey Makedonya yıllık 57 milyon euro, Bosna Hersek 60 milyon euro, Karadağ 77 milyon euro ve Sırbistan ise 233 milyon euro Çin’e borç ödemesi yapacak.

ÇİN'İN DIŞ BORÇLARDAKİ PAYI ARTACAK

Hükümetlerin dış borçlanmasında Çin’in payının AB ve diğer uluslararası finansal kurumlardan daha az olduğunu belirten Marrano, Eurobondların hükümetlerin dış borçlanmasında birinci sırada olduğunu arkasından ise AB ve uluslararası finansal kurumlar geldiğini söyleyerek “Çin çoğu ülke için üçüncü ya da dördüncü sırada geliyor” dedi.

Fakat Çin’in dış borçlanmadaki payının daha fazla sözleşmeli krediyle birlikte gelecek yıllarda artacağına dikkat çeken Marrano, bölgedeki ülkelerin altyapı projelerine olan ihtiyaçlarını ve buna ulaşmak için ödemeleri gereken maliyeti dengelemeleri gerektiğini söyledi. Raporda uluslararası finansal kurumlar ve AB’nin daha kolay, erişilebilir ve ucuz kredi imkanları sunduğu fakat belirli koşullar koyduğu, Çin’in ise koşulsuz bir şekilde ama yüksek maliyetli kredi sağladığı vurgulanıyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çin, Avrupa, China, Europa,
Yorumlar
Haber Yazılımı