Çin’e karşı birleştiler
Haber
16 Eylül 2021 - Perşembe 14:08 Bu haber 301 kez okundu
 
Çin’e karşı birleştiler
Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Avustralya Çine karşı güçlerini birleştirip yeni bir güvenlik anlaşması yaptı.
DÜNYA Haberi
Çin’e karşı birleştiler

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Avustralya Başbakanı Scott Morrison, tarafından yayımlanan ortak bildiride, üç ülkenin yeni bir güvenlik ortaklığı başlatıldığı belirtildi.

 

AVUSTRALYA’YA NÜKLEER ENERJİLİ DENİZALTI

 

Yapılan açıklamada, Avustralya Kraliyet Donanması'nın nükleer enerjili denizaltılar edinmesini sağlamak için bu ülkenin destekleneceği belirtildi. Avustralya'ya verilecek bu nükleer enerjili denizaltıların, Hint-Pasifik'te istikrarı destekleyeceği ve bu ülkelerin ortak değerleri ile çıkarlarını desteklemek için kullanılacağı ifade edildi.

 

EK DESTEKLER DE HEDEFLENİYOR

 

Diğer yandan bu ülkelerin ilk amacı mümkün olan en kısa zamanda Avustralya'ya bu imkanları sağlamak. Metinde ayrıca, savunma anlaşmasının ayrıca siber alandaki kapasiteler, yapay zeka ve ek denizaltı kapasiteleri üzerine de odaklanacağı kaydedildi. 3 ülkenin ortak açıklamasında, Hint-Pasifik, ‘çözülmemiş toprak anlaşmazlıkları, terör tehditleri ve organize suçlar dahil potansiyel parlama noktalarına sahip bir bölge’ olarak tanımlandı. Konuya ilişkin konuşan İngiltere Başbakanı Johnson, anlaşmanın, ‘doğal müttefik’ olduğunu söylediği üç ülkeyi her zamankinden daha fazla birbirine yakınlaştıracağını belirterek, "Bu ortaklık, çıkarlarımızı savunmak ve haklarımızı korumak için giderek daha hayati hale gelecek" dedi.

 

YAPILAN ANLAŞMA ÇİN’E KARŞI YAPILDI

 

Bu ülkeler anlaşmanın, Çin'in büyüyen bir askeri varlığa sahip olduğu Hint-Pasifik bölgesindeki çıkarlarını savunmak için hayati öneme sahip olduğunu düşünüyor. Anlaşma nedeniyle Avustralya'nın Fransa'yla denizaltı yapma anlaşmasının iptali de gündeme geldi. Avustralya basınında çıkan haberlerde, 2016 yılında imzalanan ve 12 denizaltı yapılmasını öngören ve 50 milyar Avustralya Doları tutan anlaşmanın iptal edileceği belirtildi. Çin'in artan etkisine karşı İngiltere'ye ait HMS Queen Elizabeth uçak gemisi, geçen hafta Hint-Pasifik bölgesine konuşlandırılmıştı.

 

AUKUS

 

Anlaşmaya imza atan 3 ülke isimlerinin İngilizcedeki kısaltmasından oluşan "Aukus" adlı savunma mekanizması kurdu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çin, ABD, İngiltere, Avustralya, Aukus, Aukus nedir,
Yorumlar
Haber Yazılımı