Çin dijital aşı pasaportunu başlattı
Haber
09 Mart 2021 - Salı 12:22 Bu haber 157 kez okundu
 
Çin dijital aşı pasaportunu başlattı
Çin, ülke içi seyahatlerde “sağlık sertifikası” uygulamasını başlatıyor. Uygulamada, vatandaşların test sonuçları veya aşılanma durumları gibi bilgiler yer alacak.
DİĞER Haberi
Çin dijital aşı pasaportunu başlattı

Çin'de, ülkenin en çok kullanılan sosyal medya uygulaması WeChat üzerinden kullanılacak yeni bir uygulama, vatandaşların sağlık bilgilerinin kontrol edilebildiği bir “dijital pasaport” işlevi görecek.  

Dışişleri bakanlığı sözcüsü tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, uygulamanın dünyadaki ekonomik iyileşmeyi ilerletmeye ve sınır ötesi seyahatleri kolaylaştırmaya yardımcı olmak için hayata geçirildiği belirtildi.

Programda, Çin vatandaşlarının koronavirüs durumlarını belirten ve hali hazırda kullanılmakta olan "QR sağlık kodu" sistemi geliştirilerek insanların aşılanma durumunu da içerecek şekilde tasarlandı.

Ancak söz konusu uygulama, şu an için yalnızca Çin vatandaşlarının kullanımı için geliştirildi. Öte yandan, Çin vatandaşları uygulamada yer alan bilgilerinin çıktısını da alabilecekler.

Uygulamayla birlikte böylece, dünyada 'koronavirüs aşı pasaportu' geliştiren ilk ülke Çin oldu. Çin'in yanı sıra, ABD ve İngiltere gibi ülkeler de benzer uygulamaları hayata geçirmeyi planlıyor.

Aynı zamanda Avrupa Birliği (AB) de, insanların üye ülkelerde seyahat edebilmelerini sağlamak amacıyla 'yeşil aşı kartı' üzerinde çalışıyor.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: Çin, dijital, aşı, pasaportunu, başlattı,
Yorumlar
Haber Yazılımı