Çin'den aşısını kullanana vize kolaylığı
Haber
16 Mart 2021 - Salı 14:57 Bu haber 157 kez okundu
 
Çin'den aşısını kullanana vize kolaylığı
Çin Halk Cumhuriyeti, kendi üretimi olan koronavirüs aşısını yaptıran yabancı ülke vatandaşlarına seyahat yasağını gevşettiğini duyurdu.
DİĞER Haberi
Çin'den aşısını kullanana vize kolaylığı

Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Çin'in Ankara Büyükelçiliği, "15 Mart 2021 tarihinden itibaren Çin ile diğer ülkeler arasında insanlar arası değişimi düzenli bir şekilde yeniden başlatmak amacıyla" "Çin'de üretilen Covid-19 aşılarıyla aşılanmış ve T.C. Sağlık Bakanlığı'ndan aşı sertifikası almış vize başvuru sahipleri için" kolaylıklar sağlanacağını belirtti.

Açıklamada "Çeşitli alanlarda çalışma ve üretime devam etmek için Çin'i ziyaret eden yabancı uyrukluların ve aile üyelerinin, vize başvurusunda bulunurken sadece Kovid-19 salgını öncesinde gerekli olan belgeleri sunmaları gerekmektedir" denildi.

Ayrıca "Acil insani ihtiyaçlar için vize başvurusunda bulunacak başvuru sahiplerinin kapsamı uygun şekilde genişletilecektir. Çin vatandaşlarının yabancı aile üyeleri veya Çin'de daimi olarak ikamet edenler, onların eşleri, ebeveynleri, çocukları, birlikte yaşadıkları yakın akrabaları (kardeşler, büyükanne ve büyükbabalar ve torunlar gibi) aile birleşimi, yaşlı bakımı, akraba ziyareti, cenazelere katılım veya kritik durumdaki hastaları ziyaret etme amaçlarıyla vize başvurusunda bulunabilirler" ifadelerine yer verildi.

Seyahat edeceklere uyarıda da bulunan Büyükelçilik’in açıklamasında, "Çin'e seyahat eden yolcuların hem nükleik asit hem de IgM antikor testlerinin negatif sonuçlarını sunmaları gerekliliğinde bir değişiklik olmamıştır. Lütfen Çin'e girdikten sonra karantina ve gözlem ile ilgili resmi düzenlemelere uyunuz" denildi.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: Çin'den, aşısını, kullanana, vize, kolaylığı,
Yorumlar
Haber Yazılımı