Çin'de Covid-19 yeniden yayılmaya başladı
Haber
26 Nisan 2022 - Salı 16:43 Bu haber 434 kez okundu
 
Çin'de Covid-19 yeniden yayılmaya başladı
Çin'de mart ayından beri çoğalan Covid-19 olayları katı önlemlerin yine uygulanmasına sebep oluyor.
SAĞLIK Haberi
Çin'de Covid-19 yeniden yayılmaya başladı

Başkent Pekin'de 22 milyonluk nüfusun nerdeyse tamamına test yapılmasına karar verilirken düğün törenleri ile gösterilerin iptaline ve jimnastik salonlarının önlem hedefli kapatılmasına karar verildi.

Pekin halkı ise tıpkı Şanghay'da bulunduğu gibi genel bir kapanma kararının alınmasından kaygı duyuyor.

'Sıfır Covid' politikasının uygulandığı ülkede marttan beri çoğalan olay adedinin önüne geçilebilmesi amacıyla yoğun test kampanyalarının yanı sıra karantina kararları da uygulamaya sokuluyor.

Son 24 saatte Şanghay'da 17 bin yeni olay teşhis edilirken 52 bireyin Covid-19'dan ötürü hayatını kaybettiği açıklandı. Nisan başından beri 25 milyonluk şehirde katı kapanma önlemleri uygulamaya sokuldu.
Hastaların belirlenmesi ve izole edilmesi amacıyla Pekin'in 16 mahallesinden 12'sinde filyasyon çalışmaları yoğunluk kazandı.

Pazartesi günü şehrin en kalabalık mahallesi Chaoyang'ın nerdeyse tamamı test edildi. Toplamda şehirde 20 milyon bireyin test edilmesi hedefleniyor. Buna paralel olarak şehirte birtakım önlemlerin de uygulanmasına başlanıyor.

Tapınaklar kapanıyor

Pekinlilerin en çok rağbet gösterdiği badmington ve basketbol gibi sporların gerçekleştirildiği jimnastik salonlarının yeni bir karara kadar salı gününden itibaren kapatılacağı açıklandı.

Tibet'in Budizm sit meydanlarından Lama Tapınağı da her gün ağırladığı binlerce ziyaretçisine çarşambadan itibaren kapılarını kapatacak.

Hotellerde toplantı yapılması yasaklanırken, sergiler, evlilik törenleri, gösteriler ve spor müsabakaları da askıya alınmış durumda. Bununla beraber alış veriş merkezleri, restoranlar ve sinemalar henüz hizmet vermeye devam ediyor.

Henüz bir kapanma kararı açıklanmamasına karşın Şanghay örneğinden ötürü Pekinliler şuandan birtakım ürünleri stoklamaya başladı.

"Virüs denetim altında"

Pekin Belediye Başkanı Sözcüsü Şu Hecian, virüsün ilerleyişinin "denetim altında" bulunduğunu ifade etti. Bununla beraber Chaoyang'da şuandan 30 binanın karantinaya alındığı belirtiliyor.

AFP'ye konuşan ve isimlerinin açıklanmasını istemeyen birtakım mahalle sakinleri bir gecede sokaklara bariyerlerin yerleştirildiğini, bu sebeple de genel bir kapanma kararının alınmasından kaygılandıklarını ifade ediyor.

Böyle bir karar bütün bölge sakinlerinin 14 gün süresince evlerinden çıkmamaları manasına geliyor. Bu sebeple yetkililer şirketlerden evden çalışılmasının teşvik edilmesini talep ediyor ve 1 Mayıs tatili evveli şehir sakinlerinden şehirden ayrılmamaları isteniyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çin'de, Covid-19, yeniden, yayılmaya, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı