CIA Çin'e kenetleniyor
Haber
26 Şubat 2021 - Cuma 16:55 Bu haber 64 kez okundu
 
CIA Çin'e kenetleniyor
Amerikan ulusal güvenliği önündeki en büyük sınavın Çin olduğunu belirten CIA'in yeni başkanı William Burns, ayrıca istihbarata siyaseti karıştırmayacağını söyledi.
DİĞER Haberi
CIA Çin'e kenetleniyor

ABD Başkanı Joe Biden'ın tarafından Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) başkanlığı atanan William Burns, Senato İstihbarat Komitesi'nde göreve teyit süreci çerçevesinde ifade verdi. Burada senatörlerin sorularını yanıtlayan Burns, Çin ile rekabetin ve 'hasımane ve yırtıcı' diye nitelendirdi.

DW'deki habere göre, Çin yönetimine karşı atılacak adımların Amerikan ulusal güvenliği açısından kilit önem taşıdığını kaydeden Burns, Pekin'in "fikri mülkiyeti çalma kabiliyetini güçlendirdiği, kendi halkına baskı uyguladığı, erişim alanını genişlettiği ve ABD içinde nüfuzunu artırdığı" tespitlerini aktardı.

HEDEF ÇİN'İ REKABET DIŞI BIRAKMAK

Göreve gelmesi durumunda dört önceliğini 'insanlar, ortaklıklar, Çin ve teknoloji' olarak sıralayan Burns, "Çin'i rekabet dışı bırakmak, önümüzdeki on yıllarda ulusal güvenliğimizin anahtarı olacaktır. Bu, uzun vadeli, keskin gözlü, partiler üstü bir strateji gerektirmektedir" ifadelerini kullandı.

ABD'nin önündeki diğer 'tanıdık' sınamaların da varlığını sürdürdüğünü belirten Burns, Rusya, İran ve Kuzey Kore'yi örnek olarak gösterdi. CIA'in müstakbel başkanı, casusluk faaliyetlerinde yapay zekayı da içeren teknolojik üstünlük için verilecek mücadelenin de büyük önem taşıdığını vurguladı.

William Burns

Hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi başkanlar döneminde Dışişlerinde 30 yıl boyunca önemli görevlerde bulunan 64 yaşındaki deneyimli diplomatın göreve getirilmesi için gereken teyidin Senato'dan kolayca çıkacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Donald Trump'ın başkanlığı döneminde istihbarat dahil olmak üzere devlet kurumlarına Beyaz Saray'ın uyguladığı baskıya da gönderme yapan Burns, "siyaseti istihbarat işinin dışında tutacağı" vurgusu yaptı.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: CIA, Çin'e, kenetleniyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı