CİA ajanlarına Havana Sendromu şoku
Haber
23 Temmuz 2021 - Cuma 13:32 Bu haber 366 kez okundu
 
CİA ajanlarına Havana Sendromu şoku
ABD'ye bağlı Merkezi Haber Alma Teşkilatı (CIA) Başkanı William Burns, yaklaşık 100 CIA görevlisinin Havana Sendromu'na yakalandığını duyurdu. Sendromun bilinçli bir şekilde çıkarıldığını belirten, Burns, Rusya’yı işaret etti.
DÜNYA Haberi
CİA ajanlarına Havana Sendromu şoku

Eski ABD Başkanı Barack Obama'nın Küba ile ilişkileri normalleştirdiği 2016'da Havana'ya gönderilen Amerikalı personellerde baş dönmesi, mide bulantısı, migren ve hafıza kaybı gibi belirtiler görülmesi nedeniyle ismi Havana Sendromu olan rahatsızlık hakkında açıklama yaptı. Burns açıklamasında, Havana Sendromu'na yakalanan yaklaşık 200 ABD yetkilisi ile akrabası arasında aşağı yukarı 100 CIA görevlisi ile aile üyesinin bulunduğunu belirtti.

RUSYA İLE BAĞLANTILI OLABİLİR

Geçtiğimiz aralık ayında ABD Ulusal Bilimler Akademisi panelinin bulduğu makul teorinin “yönlendirilmiş enerji ışınlarının” sendroma sebep olduğu tezine dayandığını hatırlatan CIA Başkanı, sendromun bilinçli bir şekilde çıkarıldığına inandığını dile getirdi. Burns, bu rahatsızlığın Rusya ile bağlantılı olup olmadığına dair ise, Rusya'nın sorumlu olabileceğini, ancak daha fazla soruşturma yapılıncaya kadar kesin sonuçları açıklamayacağını ifade etti.

RUSYA VE HAVANA YÖNETİMİ İDDİALARI REDDETTİ

Moskova yönetimi ise, Havana Sendromu'nda her hangi bir rolü olduğu iddialarını reddediyor. 2016-17 yılları arasında Washington'ın büyükelçilik çalışanlarına “sonik saldırılar” düzenlemekle suçladığı Havana yönetimi de iddiaları kabul etmemişti.

ÜST DÜZEY BİR YETKİLİ KONUYU ARAŞTIRIYOR

Geçtiğimiz Şubat ayında ABD Başkanı olan Joe Biden tarafından CIA'in başına getirilen ilk kariyer diplomatı olan William Burns, Havana Sendromu’na ilişkin attıkları adımlar hakkında, öldürülen Kaide lideri Usame bin Ladin'in aranması çalışmalarına liderlik etmiş üst düzey bir yetkiliyi sendromu soruşturan görev gücünün başına getirdiğini doğruladı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: CİA, ajanlarına, Havana, Sendromu, şoku,
Yorumlar
Haber Yazılımı