'Büyük Veri’nin (Big Data) Gücü
Haber
29 Ocak 2021 - Cuma 15:03 Bu haber 235 kez okundu
 
'Büyük Veri’nin (Big Data) Gücü
Büyük veriyi (Big Data) ellerinde bulundu sosyal medya şirketleri günümüzde çoğu ülkeden daha büyük konuma gelmiş durumda. Hayatımızın birer parçası olan bu platformlar hükümetlere ve rest çekebilecek duruma nasıl geldi?
DİĞER Haberi
'Büyük Veri’nin (Big Data) Gücü

Büyük veri; İnternet ortamındaki bütün verilerin, analiz edilip, sınıflandırılıp, anlamlı ve işlenebilir hale dönüştürülmüş biçimine denir.

Büyük veri; web sunucuları, internet istatistikleri, sosyal medya paylaşımları, yazılar, mailler, iklim algılayıcıları ve benzer sensörlerden gelen bilgiler, GSM operatörlerinden elde edilen arama kayıtları gibi büyük sayıda bilgiden oluşuyor.

Büyük veriyi maden gibi düşünebiliriz. Nasıl ki yer altından çıkarılan bütün kaynaklar işlenip kullanılabilir hale getiriliyorsa Büyük veride de toplanan bilgiler işlenip kullanılabilir hale getiriliyor.

Büyük veri daha önce kullanılmayan, yapısal olmayan veri yığınıydı. Bilişim dünyasının inanışına göre, yapısal olmayan bu veriler, değersizdi. Bilgi çöplüğü diye adlandırılan bu büyük veriler, zamanla bize bir şey gösterdi ki o da muazzam derecede önemli, kullanılabilir, yararlı yani çöplükten hazine çıkmasına neden olan yegane sistem olduğuydu.

BÜYÜK VERİNİN GERÇEK ANLAMDA KEŞFEDİLMESİ

Google, 2009 yılında ortaya çıkan domuz gribi olarak adlandırılan salgının dünya kamuoyunda ciddi bir endişe yarattığı dönemlerde önemli bir araştırma yayımladı. Araştırmanın temeli insanların İnternet üzerinde yaptıkları aramalara dayanan matematiksel modeller ile gribin ABD’de hangi bölgelere ve hangi yoğunlukta yayıldığını tespit etmekti.

İnsanların grip belirtileri başladıktan birkaç gün sonra doktora gitmeleri konuyla ilgilenen sağlık kurumlarının ellerindeki verilerin sağlıklı olmaması gibi bir sonuç doğurmaktaydı.

Google elindeki muazzam veri tabanı ve veri işleme kapasitesiyle Amerikan sağlık otoritelerinden daha etkili bir şekilde hastalığın yayılmasıyla ilgili bilgilere ulaşabiliyordu.

Bunun için 450 milyon farklı matematiksel model kullanıldı ve arama terimleri ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri’nin 2007 ve 2008 yılındaki gerçek grip vakaları ile karşılaştırıldı. Sonuç olarak 45 arama terimi ile resmi yayılma oranları arasında çok güçlü bir korelasyon olduğu tespit edildi. Bu şekilde büyük veri iş dünyasında önemli yeniliklerin ortaya çıkmasına neden olmuştu.

BÜYÜK VERİ’NİN KULLANIM ALANLARI

Her alanda kendine yer bulan büyük verinin kullanım alanının sınırı yok. Dijitalleşen dünyada tüketici davranışını izlemek isteyen satıcılar, yaratıcı trendler oluşturmak isteyen yeni şirketler, mevcut durumu açıklamaya çalışan araştırmacılar veya girişimciler, sağlık sektörü, eğitim, finans sektörü, hükümetler, istihbarat teşkilatları olmak üzere birçok kişi ve kurum büyük veriyi kullanmakta. Büyük veriyi kullanan kurum ve bireyler bu teknolojinin sağladığı olumlu katkıları kısa sürede görüyorlar.

Örnek verecek olursak, Facebook, İnstagram, Twitter, Netflix, Haritalar, alışveriş siteleri ve daha niceleri… Bu gibi mecralara girip yaptığımız her hareket, internet ortamında veri üretiyor. Sonra bu verileri toplayan sosyal medya platformları, algoritmalar sayesinde verileri işleyip karşımıza reklam olarak çıkarıyor. Veya siyasi tercihlerimizi değiştirmek için kullanıyor (Özellikle son yıllarda Facebook ve Twitter’ın kullandığı yöntem). Veya alışkanlıklarımızın değişmesi için kullanıyor. Kısacası kaynağı insan olan büyük verinin insana dönüşünün sınırı yok. Çünkü dijitalleşen dünyada insan artık hiç olmadığı kadar internete bağımlı hale gelmiş durumda.

Durum böyle olunca sosyal medya platformlarının giderek artan gücü ve işleyişi sürekli tartışma konusu oluyor. Büyük verinin önemine ve gücüne ilişkin bir örnek verecek olursak;

SOSYAL MEDYA ŞİRKETLERİNDEN AVUSTRALYA HÜKÜMETİNE REST

Avustralya hükümeti, ABD'li teknoloji devlerinin, içerikleriyle ilgili Avustralyalı haber kuruluşlarına adil bir ödeme yapmaya zorlayacak bir yasa tasarısı hazırladı. Google ise yasaya karşı yayınladığı bildiriyle kendilerini yerel medya kuruluşlarına ödeme yapmaya zorlayan yasa teklifinin kabul edilmesi halinde Avustralya'daki ana arama motorunu kapatacağı, Facebook da haber paylaşımını engelleyeceği tehdidinde bulundu.

Bu örneğe baktığımız zaman sosyal medya platformlarının günümüzde geldikleri noktayı ve gücü görebiliyoruz. Devletlere bile kafa tutabilecek duruma gelmelerinin en büyük sebebi ise alanlarında rakipsiz ve büyük veriyi ellerinde bulunduruyor olmalarından kaynaklanıyor. Çünkü yıllardır bu teknoloji üzerinde çalışan bu sınırlı sayıda şirket grubu insanları kendilerine mecbur konuma getirmiş durumda…

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: 'Büyük, Veri’nin, (Big, Data), Gücü,
Yorumlar
Haber Yazılımı