BÜYÜK SIFIRLAMA
Haber
27 Kasım 2020 - Cuma 12:10 Bu haber 30 kez okundu
 
BÜYÜK SIFIRLAMA
Dünya Ekonomik Forumu, korona virüsün çıkmasıyla birlikte "Büyük Sıfırlama" adı altında ekonomi, sosyal ve siyasal başta olmak üzere hayatı yeniden dizayn etmek için küresel bir girişim başlattı.
DİĞER Haberi
BÜYÜK SIFIRLAMA

Dünyanın gündemi 9 aydır geçen yıl Çin’in Wuhan şehrinde çıktığı iddia edilen ve kısa sürede küresel salgına dönenen korona virüs. Daha önce örnekleri olmasına rağmen son yüzyıldır kimse, tüm dünyayı etkileyen bu denli bir krizle karşı karşıya kalmadı.

Ülke yöneticileri dahil kimse salgının ne zaman biteceğini bilmemekle beraber, çaresiz bir şekilde bilim dünyasının aşıyı bulmasını bekliyor.

Virüs ikinci, üçüncü dalga şeklinde hayatı etkilemeye devam ederken, belirsizlik ortamı insanlarda korkuyu artırıyor.

Süreç belirsiz bir şekilde devam ederken, Dünya Ekonomik Forumu süreç üzerinden bir girişim başlattı. Girişimin ismi “Büyük Sıfırlama.”

Ocak 2021’de Davos’ta düzenlenecek Dünya Ekonomik Forumu’nda da ilan edilecek.

Forum, hükümetlerin alacağı önlemlerin veya anlık düzenlemelerin salgının uzun vadede durdurmaya yetmeyeceğini ve ekonomik ve sosyal sistemler için tamamen yeni temeller inşa edilmesi gerektiğini söylüyor.

Projeyi ilk olarak Mayıs 2020’de tanıtan Büyük Britanya Prensi Charles, bütün sistemlerin yeniden tasarlanması gerektiğini ifade ederek, özel sektörün planın ana itici gücü olacağını vurguladı.

Dünyanın en büyük 660 firmasının ortak olduğu bu projeye, Türkiye’den de Türkiye Varlık Fonu, LİMAK Holding, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası ( MESS), Doğan Holding, Hepsiburada ve Koç Holding de ortak. Değişim ve dönüşüm bu 660 firma üzerinden yürütülecek.

Proje ile ilgili açıklamalarda bulunan Dünya Ekonomik Forumu'nun kurucusu ve icra başkanı Klaus Schwab, yeni bir kapitalist sistemin mümkün olduğuna inandığını söyleyerek şunları söyledi: “Yeni bir dünya bizi bekliyor tek bir dünyaya sahip olduğumuz için hata yapma lüksümüz yok! Yapılan hatalardan ders çıkarıp küresel bir felaket olmaması için çalışıyoruz. Kovid-19 iklim değişikliğinin geldiği boyutu gösterdi. Birçok küresel değişiklik karşısında daha dayanıklı daha eşit kapsayıcı ve sürdürülebilir ekonomiler ve toplumlar inşa etmeliyiz. Artık büyük sıfırlama zamanı geldi. Büyük sıfırlama çok daha adil, güçlü bir gelecek için yeni sosyal sistemi inşa edeceğiz.”

Schwab, ayrıca bu girişime ABD’den Çin’e her ülkenin katılması gerektiğini ve bütün endüstrilerin ilk etapta endüstri 4.0 çerçevesinde dönüştürülmesi gerektiğini belirti.

Bu plana benzer bir girişimi daha önce Birleşmiş Milletler başlattı. “2030 Gündemi” olarak adlandırılan bu girişim, 2030 yılına kadar yeni sistemler üzerine kurulu bir dünya hedefleniyor.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: BÜYÜK, SIFIRLAMA,
Yorumlar
Haber Yazılımı