Buğday’dan Rekor!
Haber
17 Mayıs 2022 - Salı 16:21 Bu haber 790 kez okundu
 
Buğday’dan Rekor!
Hindistan geçtiğimiz günlerde buğday ihracatına yasak koymasının ardından buğday fiyatında artışa yol açtı. Hindistan özellikle ele alınması gerekir ki dünyanın ikinci büyük buğday üreten ülkeleri olarak kabul ediliyor. 2021 senesinde 110 ton milyon ton buğday ihracı yapan Hindistan geçtiğimiz günlerde buğdaya yasak getirdi.
DİĞER Haberi
Buğday’dan Rekor!

Bunun yanı sıra Hindistan buğday ihraç işlemlerini komşu ülkeleri olan Sri Lanka, Bangladeş, Nepal’e yapmıştı. Özellikle bu bağlamda ele alınması gerekir ki Ukrayna bu noktada tahıl ambarı olarak kabul edilmekte.

Ukrayna’nın İhracaatı Durdu

Dünya genelinde buğday ihracatında oldukça önemli bir paya sahip olması ile bilinen Rusya ve Ukrayna arasında tırmanan gerilim buğday ihracatını özellikle olumsuz anlamda etkiledi. Bunun yanı sıra Ukrayna’da yaşanan gerilimler adeta buğday ihracatını durma noktasına getirdi. Bu sebepten dolayı dünya üzerinde buğday ihracatından bu bağlamda özellikle ele alınması gerekir ki bütün ülkeler etkilenmiş olacak.

 Türkiye’nin Hindistan’da buğdayın yasaklanmasından sonraki tutumu, politikası merak ediliyor. İlerleyen süreçlerde daha detaylı bir şekilde ele alacağız.  Bunun yanı sıra Chicago'da işlem görmekte olan vadeli buğday ücreti yüzde 5,9 yükselişle 12,47 dolara artış gösterdi ve son iki ayın en üst seviyelerini görmüş oldu. Alınan haberlere göre mısır fiyatları yüzde 2, soya fasulyesi ücreti de yüzde 0,8 artış göstermiş oldu.  Hindistan iktidarı ihracata yasak getirdikten sonra bu yasağın geçici olduğunu da ifade etmiş oldu.

Kaynak: Editör: Ferhat Çolak
Etiketler: Buğday’dan, Rekor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı