Birleşmiş Milletler'den "son uyarı"
Haber
28 Ekim 2021 - Perşembe 09:57 Bu haber 529 kez okundu
 
Birleşmiş Milletler'den "son uyarı"
Birleşmiş Milletler (BM), 31 Ekim’de başlayacak İklim zirvesi öncesi dünya liderlerine "son uyarı" niteliğinde bir rapor yayımladı.
GÜNDEM Haberi
Birleşmiş Milletler'den

Birleşmiş Milletler (BM),  ülkelerin mevcut İklim taahhütlerinin 2030 yılına kadar karbonu yalnızca yaklaşık yüzde 7,5 oranında azaltacağı konusunda uyardı. Bu rakam bilim insanlarının küresel sıcaklık artışlarını 1,5 derece ile sınırlanması için gerekli olan yüzde 45’ten çok daha az.

 

BM Genel Sekreteri António Guterres, bulguları dünya liderlerine “bir uyandırma çağrısı” olarak nitelendirirken, uzmanlar fosil yakıt şirketlerine karşı sert eylem çağrısında bulundu.

 

10 YIL BOYUNCA BİRÇOK İKLİM FELAKETİ YAŞANACAK

 

Bununla birlikte, 100'den fazla ülke yüzyılın ortalarında net sıfır emisyona ulaşma sözü vermiş olsa da, iklim felaketini önlemek için yeterli olmayacak. Net sıfır taahhütlerinin birçoğunun belirsiz ve emisyonlarda katı kesintiler görülmedikçe, gelecek 10 yıl boyunca birçok iklim felaketi yaşanacak.

 

DAHA KAÇ TANE UYARIYA İHTİYACIMIZ VAR?

 

Guterres, "Isınma devam ediyor ve bu raporun içeriğinin de gösterdiği gibi, ihtiyacımız olan liderlere sahip değiliz. Ülkeler, Kovid-19 pandemisi ile birlikte gelen büyük bir fırsatı çarçur ediyor. Dünya liderleri Cop26'ya hazırlanırken, bu rapor başka bir uyandırma çağrısıdır. Daha kaç tanesine ihtiyacımız var?" diye konuştu.

 

YALNIZCA 8 YILIMIZ VAR

 

“Küresel ısınmanın etkilerini şu anda yaşıyoruz ve bunu acilen çözmemiz gerekiyor.  Küresel ısınmayı 1.5 derecesi ile sınırlama şansına sahip olmak ve sera gazı emisyonlarını neredeyse yarıya indirmek için sekiz yılımız var: Saat çok hızlı işliyor.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Birleşmiş, Milletler'den, "son, uyarı",
Yorumlar
Haber Yazılımı