Bir ilde kovid nedeniyle köylerde etkinlikler yasak
Haber
12 Temmuz 2021 - Pazartesi 09:05 Bu haber 454 kez okundu
 
Bir ilde kovid nedeniyle köylerde etkinlikler yasak
Bartın’da, Kovid-19 tedbirleri kapsamında Kurban Bayramı’nda köylerde etkinliklerin yapılması yasaklandı.
SAĞLIK Haberi
Bir ilde kovid nedeniyle köylerde etkinlikler yasak

Kurban Bayramı dolayısıyla Bartın Valiliği, bir dizi karar aldı. Valiliğin kararına göre, bölgede bir gelenek halinde uygulanan, köylerin ve mahallelerin toplu halde ve karşılıklı olarak birbirlerini ziyaret etmeleri, ziyaretlerde toplu yemek ve güreş gibi çeşitli etkinliklerin yapılması yasaklandı.

BARTIN VALİLİĞİ’NİN VERDİĞİ KARAR ŞÖYLE:

“Ülkemizde Delta varyantı koronavirüs vakalarının görülmesi ve sayısı az da olsa ilimizde ve çevre illerde bu varyanta rastlanması nedeniyle, köy muhtarları da dahil olmak üzere konunun bütün taraflarıyla yapılan değerlendirmeler sonucunda, aile ve akraba arasındaki bayramlaşma etkinlikleri dışında, yöresel nitelikteki özel etkinliklerin tedbir olarak yapılmamasının uygun olacağı sonucuna varılmıştır.”

DELTA VARYANTI NEDİR?

İlk olarak Hindistan’da görülen, il zamanlarda Hint varyantı olarak isimlendirilen, daha sonra Delta olarak isimlendirilen bu yeni koronavirüs varyantı, şimdiye kadar 80’den fazla ülkede tespit edildi.

DAHA HIZLI BULAŞIYOR

Özellikle daha bulaşıcı olduğu düşünüldüğü için, başta İngiltere olmak üzere, bir sürü ülkede koronavirüs enfeksiyonlarının artmasının altında yatan nedenlerden biri olarak gösteriliyor. Varyanta ilişkin konuşan İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock bu varyantın yüzde 40 daha fazla bulaşıcı olduğu belirtirken, Dünya Tabipler Birliği Başkanı Frank Ulrich Montgomery ise, bu yeni varyantın karakterini “Bu varyantın en kötü yanı, virüsü kapan kişilerin boğazlarında çok hızlı bir şekilde, çok yüksek bir viral etkiye yol açması. Böylece insanlar virüsü kaptıklarının farkına varmadan virüsü başkalarına bulaştırabiliyor" şeklinde tanımladı.

DAHA AĞIR İLERLİYOR

Delta varyantı kaynaklı koronavirüs vakalarının, daha farklı klinik semptomlarla kendini gösterebildiği ve bazı hastalarda daha ağır seyredebildiği de ifade ediliyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: bartın, bartın koronavirüs, bartın köylerinde etkinlik yasak, bartın köyleri, bartın koronvirüs yasak,
Yorumlar
Haber Yazılımı