BioNTech yeni ilaçlar için Asya'ya açılıyor
Haber
10 Mayıs 2021 - Pazartesi 22:35 Bu haber 244 kez okundu
 
BioNTech yeni ilaçlar için Asya'ya açılıyor
Dünyada sayılı koronavirüs aşısı üreten firmalarından birisi olan Alman BioNTech Asya’ya açılıyor. Edinilen bilgilere göre Şanghay merkezli ilaç devi Fosun Pharma, mRNA aşılarını Çin'de üretmek için Alman biyoteknoloji firması BioNTech'le anlaştı.
DİĞER Haberi
BioNTech yeni ilaçlar için Asya'ya açılıyor

Yapılan anlaşma çerçevesinde iki firma, Çin'de yılda 1 milyar doza kadar mRNA koronavirüs aşısı tedarik edebilecek bir tesis kurmak için 200 milyon dolarlık ortak bir girişim başlatacak. Fosun Pharma, projeye üretim tesisinin kurulması ve nakit yardımı dahil olmak üzere 100 milyon dolarlık katkıda bulunacak. BioNTech ise aşının üretimi için aynı değerde patent hakları ve teknik bilgi yatırımı yapacak.

ORTAKLIK DAHA ÖNCE YAPILMIŞTI

Ayrıca iki şirket birkaç ay önce güçlerini birleştirmişti. 13 Mart'ta BioNTech'in mRNA tabanlı BNT162 aşısının geliştirilmesinde, klinik testlerinin yapılmasında ve pazarlanmasında Çin'de ortak çalışacaklarını açıklamıştı. Yeni anlaşmada ise iki tarafın da girişimin yarısına sahip olacağı aktarıldı. Çinli ilaç devinin açıklamalarına göre girişimin Şanghay'da kurulması planlanıyor.

AŞI PATENTLERİ

Söz konusu anlaşmanın duyurusu, dünya liderlerinin aşı patentlerinden feragat edilip edilmeyeceğini tartıştığı sırada geldi.  Alman hükümeti ve BioNTech, ekim ayında Hindistan ve Güney Afrika'nın sunduğu feragat teklifine karşı çıkıyor. Ancak geçen hafta ABD Başkanı Joe Biden'ın öneriyi desteklediğini açıklamasının ardından birçok lider harekete geçti ve desteğini sundu. AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Rusya lideri Vladimir Putin ve IMF Başkanı Kristalina Georgieva, öneriyi destekleyenler arasında yer aldı.

ÖZLEM TÜRECİ: KÖTÜ FİKİR

Öte yandan BioNTech'in kurucu ortağı Özlem Türeci, bunun kötü bir fikir olduğunu, hayata geçirilse bile gelecek 12 ay içinde hazır edilebilecek aşı miktarının artmayacağını söylüyor. Bu açıklamaların ardından büyük bir eleştiri dalgasıyla karşı karşıya kalan BioNTech, yoksul ülkelere aşı tedariğinde 'kâr amacı güdülmeyen' bir fiyat vermeyi planladıklarını duyurmuştu.

https://www.haberdeozgur.com/tartismalarin-odagindaki-ilac-kovid-19-tedavisinde-kullanilmayacak/

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: BioNTech, yeni, ilaçlar, için, Asya'ya, açılıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı