BioNTech: Virüse karşı 3. doz da gerekecek
Haber
09 Temmuz 2021 - Cuma 14:50 Bu haber 489 kez okundu
 
BioNTech: Virüse karşı 3. doz da gerekecek
Aldıkları verilerin aşıların ikinci dozdan yaklaşık altı ay sonra koruma etkisini yitirdiğini açıklayan BioNTech ve Pfizer yetkilileri, şimdi ise üçüncü doz aşının yapılması gerektiğini belirtiyor.
SAĞLIK Haberi
BioNTech: Virüse karşı 3. doz da gerekecek

Ortak olan ABD menşeli ilaç şirketi Pfizer ve Alman menşeli biyoteknoloji şirketi BioNTech yetkililerinin ortak açıklamasına göre, kapsamlı bir aşılamanın yapıldığı İsrail'den gelen verilerin, aşının enfeksiyon ve semptomatik koronavirüse karşı koruma etkisini ikinci dozdan yaklaşık altı ay sonra azaldığını gösterdiğini duyurdu. Ayrıca yapılan açıklamada, verilerin ikinci doz aşılamadan 6 ila 12 ay sonra kuvvetle ihtimal üçüncü doz aşının gerekeceği ifade edildi.

ÜÇÜNCÜ DOZLA İLGİLİ ÇALIŞMA VE ARAŞTIRMA DEVAM EDİYOR

Diğer yandan şirket yetkilileri 3. doz aşılama ile ilgili çalışma ve araştırmaların devam ettiğini ve bu araştırmada ‘cesaret verici veriler’ gözlemlediklerini kaydettiler. Bahsi geçen araştırmanın sonuçlarının kısa zaman içinde bir bilim dergisinde yayınlanacağı da ifade edildi.

3. DOZ VARYANTLARA KARŞI ETKİLİ

Yapılan açıklamada, üçüncü dozun şu ana kadar Delta varyantı da dahil test edilen tüm kovid-19 virüslerine karşı en yüksek koruma etkisini sürdürdüğü ve 3. doz BioNTech aşısından sonra vücuttaki antikor miktarının 5 ila 10 kat fazla arttığı da aktarıldı.

3. DOZ İÇİN GEREKLİ YERLERE BAŞVURU YAPILACAK

Öte yandan BioNTech ve Pfizer şirketleri, önümüzdeki haftalarda ABD İlaç Dairesi, Avrupa İlaç Dairesi ve diğer ilgili kurumlara üçüncü doz izni almak için başvuruda bulunacaklarını da duyurdu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: BioNTech, Pfizer, BioNTech aşısı etkili mi, BioNTech aşısında 3. doz gerekli mi, delta varyantı,
Yorumlar
Haber Yazılımı