BioNTech aşısı, Delta varyantına karşı etkili mi?
Haber
23 Haziran 2021 - Çarşamba 11:04 Bu haber 423 kez okundu
 
BioNTech aşısı, Delta varyantına karşı etkili mi?
Dünyada hızla yayılan ve vaka sayılarını artıran Delta varyantına karşı Uğur Şahin’den açıklama geldi. Şahin, BioNTech aşısının bu varyanta karşı etkili olduğunu söyledi.
SAĞLIK Haberi
BioNTech aşısı, Delta varyantına karşı etkili mi?

Konuya ilişkin BioNTech’in CEO’su ve kurucu ortağı Uğur Şahin, firmanın online yıllık genel toplantısında konuştu. Konuşmasında kendi ürettikleri koronavirüs aşılarının yeni yeni ortaya çıkan varyantlar karşısında da etkili olduğunu ifade eden Şahin, "Şu anda kendi ürettiğimiz aşı var olan varyantlara uyarlamanın elzem olduğuna dair herhangi bir kanıt henüz yok" diye konuştu.

HEDEF BU YIL ÜÇ MİLYAR DOZ AŞI ÜRETMEK

Kovid-19’un yeni varyantları konusunda kazandıkları bilgilerin her gün arttığını belirten Uğur Şahin, aşıyı yapanların bağışıklığının zamanla azaldığı ve bu süreçte yeni varyantların türediğini söyledi. "Üçüncü dozun bağışıklığı yenilemek için yüksek bir değere sahip olabileceğini düşünüyorum diyen BioNTech kurucusu Şahin, lakin üçüncü dozun ne zaman yapılması gerektiği ile ilgili henüz bir tarih kestiremiyoruz” dedi.

2022 YILINDA AŞI ÜRETİM KAPASİTESİ ARTACAK

Şahin ABD merkezli ortakları olan Pfizer ile 2021 yılı için üç milyar doz aşı üretmeyi hedeflerinin olduğunu söyleyerek, 2022 yılında ise bu sayının daha da artacağını ifade etti. Ayrıca BioNTech, bahsi geçen aşıların en az yüzde 50'sini kendi üretmeyi hedefliyor.

DELTA VARYANTI BASKIN GELİRSE İŞLER ZORLAŞIR

Öte yandan Almanya'da salgınla mücadeleden sorumlu Robert Koch Enstitüsü (RKI), Delta varyantı yüzünden meydana gelen enfeksiyonların, hastalığın daha ciddi seyrine yol açtığını öngörüyor. RKI göre daha kolay bir şekilde bulaşan Delta varyantı eğer baskın hale gelirse, Almanya'da enfeksiyon sayısının tekrar artabilir.

DELTA VARYANTI DÜNYADA YAYILIYOR

Diğer yandan Delta varyantı İngiltere'de yüksek aşılama oranlarına rağmen, birkaç hafta içinde baskın hale gelmiş durumda. Ayrıca Portekiz'in başkenti Lizbon, hafta sonu Delta mutantı nedeniyle kapatıldı. Rusya'nın başkenti Moskova'da Delta varyantının yol açtığı yeni enfeksiyonlar en yüksek seviyeye ulaştı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: delta varyantı, koronavirüs, kovid-19, Pfizer, BioNTech, BioNTech aşısı, Robert Koch Enstitüsü,
Yorumlar
Haber Yazılımı