Bilim insanları Güneş fırtınasına karşı uyardı
Haber
09 Nisan 2021 - Cuma 09:52 Bu haber 39 kez okundu
 
Bilim insanları Güneş fırtınasına karşı uyardı
Dailymail’de çıkan habere göre, en son 439 yıl önce yaşanan dev Güneş fırtınasının yeniden yaşanabileceğini duyuran Cornell Üniversitesi'nde görevli bilim insanları, 'Büyük Yangın' olarak da anılan fırtınanın küresel elektrik kesintilerine ve milyarlarca dolar zarara neden olabileceği belirtiliyor.
DİĞER Haberi
Bilim insanları Güneş fırtınasına karşı uyardı

1582 yılında gökyüzünde 'büyük bir ateşe benzeyen' ve 'Büyük Yangın' anılan bir Güneş Fırtınası Dünya'yı vurdu. Tarih kitaplarında üç gün süren fırtına şu ifadelerle anlatılmıştı: "Gökyüzünün tamamı ateşli alevler içinde gibiydi, sanki gökyüzü yanıyordu."

Bu kayıtları inceleyen ve Güneş'i mercek altına alan Cornell Üniversitesi'nden bilim insanları araştırma sonuçlarını yayınladı. Bilim insanları bu felaketin üzerinden 439 yıl geçtikten sonra benzer bir olayın yeniden yaşanabileceği uyarısında bulundu.

1582 yaşanan büyük fırtına tam 3 gün sürmüş ve önce Avrupa sonra Asya kıtasını etkisi altına almıştı. Ancak o dönem teknolojik cihazlarının bulunmaması nedeniyle fırtına ciddi bir hasara neden olmamıştı.

Ancak günümüzde durum çok farklı. Bilim insanları söz konusu fırtınanın küresel elektrik kesintilerine ve milyarlarca dolar zarara neden olabileceği belirtiliyor.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: Bilim, insanları, Güneş, fırtınasına, karşı, uyardı,
Yorumlar
Haber Yazılımı