Bilim insanları araştırdı: Aspirin kansere karşı etkili
Haber
04 Temmuz 2021 - Pazar 09:41 Bu haber 581 kez okundu
 
Bilim insanları araştırdı: Aspirin kansere karşı etkili
Bilim insanları tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, tedavi gördüğü sırada diğer ilaçlarla birlikte Aspirin de kullanan kanser hastalarında ölüm riskinin yüzde 20'ye kadar azalabileceği belirtildi.
SAĞLIK Haberi
Bilim insanları araştırdı: Aspirin kansere karşı etkili

Cardiff Üniversitesi'nden bir grup bilim insanı tarafından sürdürülen araştırmada, ağrı kesici olarak bilinen Aspirin'in kanser hastalarında diğer tedavilerin yanında kullanılmasının önemli sonuçlar doğurabileceği söylendi.

RİSKİ AZALTIP YAYILMAYI DURDURUYOR

Araştırmayı yapan bilim insanları, Aspirin'in hem ölüm riskini azalttığı ve bununla birlikte kanserin vücuda yayılımını da durdurmaya yardımcı olabileceğini belirlendi.

ASPİRİN-KANSER İLİŞKİSİ

Ayrıca Aspirin'in kanser hastalarında etkin ve güvenli olduğu konusunda bir takım veriler elde edildiği ve bu verilere dayanarak Aspirin - kanser ilişkisinin dikkate alınması gerektiği öne sürüldü.

ARADA YÜZDE 20 FARK VAR

50 yıldan fazla bir süredir Aspirin'in etkilerini araştıran Cardiff Üniveritesi Onursal Profesörü ve baş araştırmacı Peter Elwood, şu ifadeleri kullandı: "Kişide kanser teşhisi konulduktan sonraki herhangi bir zaman aralığında Aspirin kullanan kanser hastalarının, kullanmayanlara göre yüzde 20 oranla daha fazla hayatta kaldığını gördük."

118 ÇALIŞMA GÖZDEN GEÇİRDİ

Diğer yandan bilim insanları, araştırma kapsamında, daha önce yayınlanan, 18 değişik kanser türüne sahip 250 bin kişinin incelendiği 118 çalışmayı da gözden geçirdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: aspirin, kanser, aspirin nedir, ilaç,
Yorumlar
Haber Yazılımı