Bilim dünyasında bir ilk, uzay fareleri doğdu
Haber
23 Ağustos 2021 - Pazartesi 08:59 Bu haber 572 kez okundu
 
Bilim dünyasında bir ilk, uzay fareleri doğdu
Japon bilim insanları bir ilki başardı. Uzayda 6 yıl fare spermi saklayan bilim insanları, fare yavruları üretmeyi başardı. Spermin uzayda 200 yıldan fazla saklanabileceğini gösterdiği ifade edildi.
BİLİM Haberi
Bilim dünyasında bir ilk, uzay fareleri doğdu

Japonya’da bulunan Yamanashi Üniversitesi’nden bilim insanları, kozmik ışınların ve uzay radyasyonunun biyolojik etkisini değerlendirmek için uzun süre Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) saklanan dondurularak kurutulmuş spermlerin üreme potansiyelini araştırdı.

 

SPERMLER UZAYDA 6 SENE KALDI

 

Bilim insanları tarafından yapılan bu inceleme ile yapılan deneyde, 8 sene önce ISS’e götürülen ve 2019 yılında dünyaya getirilen fare spermlerinden “uzay yavruları” üretmeyi başardı.

 

UZAYDA 200 YILDAN FAZLA SAKLANABİLİR

 

Bilim insanları, sperm DNA’sının veya doğurganlığının uzay radyasyonundan etkilenmeden genetik açıdan normal fare yavruları elde ettiklerini açıkladı. Deneyin sonuçları, spermin uzayda 200 yıldan fazla saklanabileceğini gösterdiği ifade edildi.

 

UZAYA NASIL GÖNDERİLDİ

 

Bilimsel çalışmanın amaçları arasında uzun uzay yolculukları sonrasında uzayda veya başka gezegenlerde üremenin mümkün olup olmadığını değerlendirme olduğunu vurgulayan bilim insanları, canlı hayvan veya hücrelerin bu deney için uygun olmadığını belirtti. Spermler, İkinci Dünya Savaşı sırasında ABD Savunma Bakanlığı tarafından kan plazması ve penisilini zarar vermeden uzak mesafelere taşımak için geliştirilen, dondurularak kurutulma yoluyla 2013 yılında uzaya götürüldüğü ve 2019 yılında dünyaya geri getirildi.

 

NESİLLERDE HERHANGİ BİR ANORMALLİK YOK

 

Deney sonucunda yayınlanan makalede “Uzay yavruları, yer kontrol yavrularına kıyasla herhangi bir farklılık göstermedi ve sonraki nesillerinde de herhangi bir anormallik yoktu” ifadelerini kullanıldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: uzay fareleri, bilim, teknoloji, Uluslararası Uzay İstasyonu, ISS, fare, Yamanashi Üniversitesi, japon bilim insanları,
Yorumlar
Haber Yazılımı