Biden’dan “Amerika geri döndü” mesajı
Haber
21 Şubat 2021 - Pazar 14:57 Bu haber 15 kez okundu
 
Biden’dan “Amerika geri döndü” mesajı
Münih Güvenlik Konferası’nda konuşan ABD Başkanı Joe Biden, transatlantik ittifakın ABD için tekrar öncelik olduğunu söyledi. Biden, dış politikada değişimin sinyallerini vererek “Amerika geri döndü” dedi.
DİĞER Haberi
Biden’dan “Amerika geri döndü” mesajı

Joe Biden video konferans yöntemi ile düzenlenen konferansta yaptığı açıklamada, "Ben sözünün eri bir adamım. Amerika geri döndü. Bugün kısa bir süre önce başladığım görevde, ABD’nin Başkanı olarak konuşuyorum ve tüm dünyaya çok açık bir mesaj gönderiyorum. Amerika geri döndü. Transatlantik ittifak geri döndü. Ve geriye bakmayacağız" ifadelerini kullandı.

Göreve geldiğinden bu yana Avrupa’da yaptığı ilk konuşmada Biden "Şüpheleri silmeme izin verin. ABD Avrupa Birliği’ndeki ortaklarımızla ve başkentleri ile yakın temasta çalışacaktır" şeklinde konuştu.

ABD’nin NATO ittifakına da tamamen bağlılığını teyit eden ABD Başkanı Biden, NATO ortaklarından "Birine saldırı hepimize saldırıdır" ifadelerini kullanarak NATO’ya bağlılıklarının "sarsılmaz" olduğunu vurguladı.

ABD eski Başkanı Donald Trump döneminde transatlantik ilişkilerde gerileme yaşanmıştı. Trump’ın NATO ittifakını 'demode' olarak nitelemiş, NATO üyelerin çoğunun NATO'ya gerekli katkıyı yapmadığı eleştirisinde bulunmuştu. ABD birliklerini Almanya'dan çekme kararı almıştı.

Avrupalı ortaklarına seslenen Biden, uzun dönemde Çin ile stratejik rekabete hazır olmaları gerektiğini kaydetti.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: Biden’dan, “Amerika, geri, döndü”, mesajı,
Yorumlar
Haber Yazılımı