Bebeklere yanlış aşı iddiası soruşturulacak
Haber
23 Eylül 2021 - Perşembe 15:48 Bu haber 321 kez okundu
 
Bebeklere yanlış aşı iddiası soruşturulacak
Bebeklere yanlış koronavirüs aşı yapıldığı iddialarına ilişkin Sağlık Bakanlığı tarafından soruşturma başlatıldığını belirtildi.
SAĞLIK Haberi
Bebeklere yanlış aşı iddiası soruşturulacak

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Zafer Kurugöl’ün “bebeklere yanlış aşılar yapıldığına” ilişkin sözlerinden sonra Sağlık Bakanlığı, harekete geçti. Büyük tepki çeken sözlere ilişkin soruşturma başlatıldı.

 

BAKANLIKTAN YAZILI AÇIKLAMA

 

Konuya ilişki yazılı bir açıklama yapan Sağlık Bakanlığı açıklamasında şunları belirtti: "Mevcut aşı güvenliği alt yapımızın bu tür iddiaları haklı çıkarması mümkün değildir. İddianın kaynağı hakkında Bakanlığımızca soruşturma başlatılmıştır. Bakanlığımız güçlü ve güvenli bir aşı takip sistemine sahiptir. Bakanlık deposundan çıkıştan ilgili kişiye uygulanışına kadar bütün süreç, barkodla dijital olarak takip edilmektedir. Bu konuda dünyada en güçlü alt yapıya ve en tecrübeli sağlık personeline sahip ülkelerin başında geliyoruz.

 

TALİHSİZ AÇIKLAMALAR

 

Bilhassa birinci basamak sağlık kuruluşlarımız bu hususta titizlikle ve fedakarca yaygın aşılama programlarını başarıyla yürütmüşlerdir. Soğuk zincirin kırılması, sistemde herhangi bir aksama olması, aşamalardan herhangi bir düzeyde hata yapılması halinde sistem otomatik olarak uyarı vermekte ve gerekli incelemeler yapılarak tedbirler alınmaktadır. İlgililer hakkında soruşturma yapılmaktadır. İzmir ilimizde hatalı aşı uygulamasına ilişkin, sistem uyarısı ve ilgili sağlık personelimizin tutanağı üzerine bir soruşturma yürütülmektedir. Hastanın sağlık durumu ile ilgili olumsuz bir durum yoktur. Yakın takibi devam etmektedir. İlgili öğretim üyesinin maksadını aştığını tahmin ettiğimiz talihsiz açıklamaları üzerine Bakanlığımızca yeni bir soruşturma başlatılmıştır" denildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: yanlış koronavirüs aşısı, aşılama, korona aşısı, sağlık bakanlığı, Prof. Dr. Zafer Kurugöl,
Yorumlar
Haber Yazılımı