Bazı madenlerde devlet hakkı payı arttı!
Haber
14 Mayıs 2022 - Cumartesi 09:09 Bu haber 465 kez okundu
 
Bazı madenlerde devlet hakkı payı arttı!
Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren, Maden Kanunu 2. Maddesinde bulunan birinci, ikinci ve üçüncü grup madenler için devlet hakkı oranı 25 olarak uygulanacak. Maden Kanunu kapsamında bulunan devlet hakkı oranlarında 25 artış yaşandı. Konu ile ilgili Cumhurbaşkanı Kararı, Resmî Gazetede yayımlandı.
EKONOMİ Haberi
Bazı madenlerde devlet hakkı payı arttı!

Bu durum karşısında dördüncü grup madenler arasında bulunan elementlerlerden sağlanan geliri devlet payına düşeni alacak. Öte yandan ödeme yükümlülükleri ruhsat sahibine de 25 artırımlı uygulanmasına karar kıldı.

Daha önce devlet hakkı oranı 25 arttırılmasına karar vererek altın, alüminyum, demir, bakır ve kurşun dışında 4’üncü grup madenler ve 5’inci grup madenler için de artırılmış olacak.

Aynı zamanda Cumhurbaşkanı kararına göre Resmî Gazete’de yayımlanan, Adana’nın Ceyhan ilçesindeki Petrol Global Liman İşletmeciliğinin ve Depoalama Sanayi Anonim şirketinin yatırım yeri olacağını bildirdi. Bu konu ile ilgili kararın yürürlüğe konulması kesin gözüyle bakılıyor.

Endüstri Bölgeleri Kanunu’nun ilgili maddesi uyarınca Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Merkez Saymanlık Müdürlüğü hesabında gösterilecek tutarın sabit tutarın birinde olacağı belirlendi.

 

 

 

 

Kaynak: Editör: Ferhat Çolak
Etiketler: Bazı, madenlerde, devlet, hakkı, payı, arttı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı