Baykal konuştu: Erdoğan’la pazarlık yaptı mı?
Haber
14 Temmuz 2021 - Çarşamba 14:29 Bu haber 254 kez okundu
 
Baykal konuştu: Erdoğan’la pazarlık yaptı mı?
Cumhuriyet Halk Partisi’nin eski genel başkanı Deniz Baykal, hakkındaki iddialara ilişkin açıklama yaptı.
GÜNDEM Haberi
Baykal konuştu: Erdoğan’la pazarlık yaptı mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile pazarlık yaptığı iddiasının kesinlikle doğru olmadığını söyleyen Deniz Baykal, bu atılan adımların demokrasi doğrultusunda yapıldığını ve bir “Al gülüm ver gülüm pazarlığı” gibi anlaşılmasının doğru olmadığını ifade etti.

HAKKINDAKİ EN ÖNEMLİ İDDİA

Saygı Öztürk’e konuşan, CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal'ın peşini yıllarca hiç bırakmayan, bir iddiaya değindi.  Baykal, Recep Tayyip Erdoğan ile pazarlık yaparak Erdoğan’ın milletvekili olmasına izin vermesi' iddiasına dair şunları söyledi: "Sayın Erdoğan'ın yasaklarının kaldırılmasını bazı insanlar anlayamıyor. Üstelik onlar da insan hakları, hukukun üstünlüğü, demokrasi söylemini ağızlarından düşürmeyen insanlar. Siyasi fırsatçılık yapamazdık. Kapkaççı siyaset anlayışı içinde olmadık, olamazdık. Rakibimizin siyasal haklarının tam olması temel inancımız. ‘Vardır bir dümen' anlayışı çok sağlıksız, çok tehlikeli, aşılması gereken bir durum."

“BİR PAZARLIĞI VARDIR” DİYE BAKIYORLAR

Öztürk, “Baykal, Erdoğan'la pazarlık yaptı mı? başlıklı yazısında Baykal ile gerçekleştirdiği görüşmeyi şu şekilde aktardı: "'Demokrasi, hukukun üstünlüğü, insan hakları diyen aydınlarımız: ben de, CHP de insan hakları, hukukun üstünlüğü ve demokrasi doğrultusunda bir adım attığım zaman buna “Bir pazarlığı vardır” diye bakıyorlar. Böyle bir alışkanlık içindeler. Çünkü siyasi kültür bu. Bunun arkasında bir hesap, bir çıkar, bir pazarlık vardır diyen bir siyasi ortamımız var. Bu çok sağlıksız, çok yanlış, çok büyük haksızlık.

BÖYLE DEMOKRASİ OLMAZ

Biz 12 Mart'ta da, 12 Mart muhtırasının CHP'nin önünü açtığı düşüncesini reddettik ve bunu hiçbir kurnazlık falan yapmadan sadece demokrasi adına, insan hakları adına, Ecevit'le birlikte yaptık. Ben o zaman onun yanında siyasete başlamış bir genç insandım. Ülkenin aydınları, demokratları, herkes, Bunun arkasında bir hesap vardır. Ecevit herhalde kendisi değil Nihat Erim başbakan oldu diye buna karşı çıkıyor' dediler. Bu tamamen yanlıştır. Ya fırsat açıldı CHP'nin önüne, ne karşı çıkıyorsunuz, dalın buradan diye düşünüyordu bir sürü insan, Biz buna insan haklarına, demokrasiye,  hukuk üstünlüğüne aykırıdır, böyle demokrasi olmaz diye karşı çıktık” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: deniz baykal erdoğan pazarlığı, deniz baykal erdoğan anlaşması,
Yorumlar
Haber Yazılımı