Bankalar Kanal İstanbul hakkında açıklama yaptı
Haber
06 Temmuz 2021 - Salı 16:01 Bu haber 642 kez okundu
 
Bankalar Kanal İstanbul hakkında açıklama yaptı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağım dediği Kanal İstanbul’u Projesini kimlerin finanse edeceği kamuoyunda tartışma konusu.
GÜNDEM Haberi
Bankalar Kanal İstanbul hakkında açıklama yaptı

Kanal İstanbul konusunda iktidar ve muhalefet arasında sert tartışmalara neden olan projenin finansmanı konusunda Deutsche Bank'ın adı gündeme gelmişti. Konuya ilişkin açıklama yapan Alman bankası, projenin finansmanına hiçbir bir şekilde dahil olmadıklarını ve bu yönde talep de alınmadığını duyurmuştu. Projede için “potansiyel kreditör” olarak görülen Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) da Kanal İstanbul için herhangi bir talep almadıklarını belirtti.

EBRD’DEN AÇIKLAMA

Konuya ilişkin açıklama yapan EBRD yönetimi, finanse edilmesine karar verilen projelerin kapsamlı bir süreçten geçtiğini, bu süreçte projelerin sadece ekonomik olarak değil aynı zamanda çevre ve sosyal etkenleri de dikkate alındığını söyledi.

PROJE HAKKINDA YORUM YOK

Öte yandan banka yetkilileri, Kanal İstanbul Projesini finanse etme konusunda bir talep de almadıkları için projenin çevre ve sosyal etkileri konusunda bir çalışma yürütmediklerini söyledi. Yetkililer bu durumdan nedeniyle projenin doğru olup olmadığı konusunda da yorumda bulunamayacaklarını belirtiyor.

EBRD İSMİ NEDEN GÜNDEMDE?

Diğer yandan Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Türkiye demiryolu ağını Bulgaristan üzerinden AB'ye bağlayacak olan Halkalı-Kapıkule hattının bir bölümünü finanse eden kurum. Lakin EBRD, bu hattın sadece Ispartakule-Çerkezköy etabına destek veriyor. Bankanın, 8,1 kilometrelik Kanal İstanbul geçişinin yer aldığı Halkalı-Ispartakule kesimini desteklememesi, "Kanal İstanbul nedeniyle desteğini çekti" yorumlarına sebep oldu.

CHP’Lİ AKIN’IN İDDİASI

Bu konuda CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, yaptığı açıklamada, EBRD'nin Kanal İstanbul geçişi nedeniyle Halkalı-Ispartakule projesinden desteğini çektiğini ifade etmişti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bankalar, Kanal, İstanbul, hakkında, açıklama, yaptı,
Yorumlar
Haber Yazılımı